Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
771
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
772
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål
773
Okänd engelsk konstnär, 1800-talets 2 hälft, olja, äppelsnattare, a tergo betecknad T E Richardson Battersea 1868, 51 x 41 cm, smärre dukhål
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
774
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
775
Okänd konstnär, 1800-tal, olja, personer vid gård, 31 x 36 cm, duklagning
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
776
Vallien, Bertil för Åfors, bordslampa, glas, signerad, h exklusive lamphållare 26 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Malmström, August, olja, landskap, a tergo intygad, 41 x 33 cm
777
Malmström, August, olja, landskap, a tergo intygad, 41 x 33 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
778
Okänd designer för Flygsfors, bordslampa, glas, dekor i blått underfång, höjd exklusive lamphållare 29 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
779
Vas, porslin, Korea, Joseondynastin, oktogonal med blå underglasyrdekor, dia 13 cm, sprickor
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
780
Okänd designer, golvlampa, svartlackerad metall, Link, etikettmärkt, h 125 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm
781
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 59 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm
782
Okänd dansk designer, 1960-tal, byrå, teak, 3 lådor, bredd 60 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
783
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, golvlampa, teak med mässingsdetaljer, höjd inkl skärmhållare 130 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita  och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
784
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, lampa rödlackerad plåt med vita och röda detaljer, PH5, modellnummer 217099, etikettmärkt, dia 50 cm, lampfäste och sladd saknas
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm
785
Okänd designer, 1950-60-tal, herrbetjänt, grålackerat trä, h 110 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
786
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
787
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, golvlampa, krom och plast, modell PH 80, dia 55 cm, modellen designad till Henningsens 80-årsdag 1974, fotplatta saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med damsko, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
788
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med damsko, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
789
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
790
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, relief, brons, Hedvig Eleonora, signera SP, dia 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
791
Korkpistol, litograferad plåt, Tiger Auto-Pistol, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
792
Okänd japansk konstnär, 18-1900-tal, färgträsnitt, motiv ur "The 47 Ronin", synlig pappersstorlek 14,5 x 10,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
793
Ljusstake, driven mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, h 12 cm, skador
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
794
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, glas, triangulär med blå underglasyrdekor, signerad, l 14 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
795
Snusdosa, skuren masurbjörk, sekelskiftet 1900, skuren signatur Hjalmar Stenman, l 9,5 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Frimärksalbum, 4 st, mestadels postfriska
796
Frimärksalbum, 4 st, mestadels postfriska
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Planhyvel, JET, JWP-12, framstår oanvänd i originalförpackning
797
Planhyvel, JET, JWP-12, framstår oanvänd i originalförpackning
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas
798
Byrå, ek med intarsia och bronsbeslag, gustavianskt provinsarbete, 1700-talets slut, kannelerade ben, b 105 cm, skiva från sekelskiftet 1900, lås saknas
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
799
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
800
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm
801
Damskrivbord, delvis svärtad valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 3 lådor i sarg, bakstycke med uppsatser, b 106 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
802
Barglob, bonat trä med litograferad dekor, 1900-talets slut, h 100 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
803
Procopé, Ulla för Arabia, servisdelar, ca 35 delar, glaserat stengods, "Ruska", 1960-tal
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bajonett i balja, modell K/98, Tyskland, klinga märkt Rich A Herder Solingen, årsstämplad (10)17, total l 40,5 cm
804
Bajonett i balja, modell K/98, Tyskland, klinga märkt Rich A Herder Solingen, årsstämplad (10)17, total l 40,5 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
805
Lalique, René, efter honom, coaster, delvis frostat glas, "Honfleur" (Geranium), signerad Lalique France, diameter 15 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
806
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
807
Platen Hallermund, Francis Waldemar von respektive Jespersen, Svend för Royal Copenhagen/ B&G, figuriner, porslin, rödhakar, 3 st, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2238 resp 2310, l 4 - 10 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
808
Praktvas, glas och nysilver, ny-Louis XVI, 1910-20-tal, dekor av festoner mm, oidentifierad stämpel BM (?), h 51 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
809
Kristiansson, Uno och Östen för Luxus, taklampa, teak med dubbla kupor i vitt glas respektive plast, etikettsignerad, dia 40 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
810
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, hus i landskap, signerad och daterad -47, 40 x 45 cm
811
Johanson, Calle, "Ägga-Calle", olja, hus i landskap, signerad och daterad -47, 40 x 45 cm
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm
812
Okänd designer, taburett, senare klädsel, denna av Heli Heino, längd 102 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
813
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak,  modell 145 K, höjd 105 cm
814
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
815
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
816
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
817
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
818
Skulptur, skuret, bemålat och förgyllt trä, Garuda (?), Bali, 1900-talets början, demon, l 30 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.