Loading...

Novemberauktion

Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Visning:

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Novemberauktion
Closed
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
385
Wirkkala, Tapio, skål, glas, "Stellaria", signerad, diameter 20 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar,  med lejontassar, bredd 105 cm
386
Byrå, pyramidmahogny, empire, 1800-talets 1 fjärdedel, 3 lådor med flankerande, vridna kolonetter, lejontassar, med lejontassar, bredd 105 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor,  höjd 9,5 cm
387
Starkvinsglas, 14 st, 18-1900-tal, slipad dekor, höjd 9,5 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
388
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
389
Glasservisdelar: 21 vitvin-, 14 starkvins- samt 13 likörglas, höjd 11, 13 respektive 16 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
390
Orup, Bengt för Johansfors, drinkglas, 6 st, "Party", design 1956, dekor av vertikala ränder, h 13,5 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
391
Okänd designer, möjligen för IKEA, armstolar, 1 par, bok med mässingsknoppar, 1950-60-tal, röd- respektive blå, noppig textilklädsel, bruksslitage
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
392
Bang, Michael för Holmegaard, tillskriven skål på fot, dekor i svart mot grå fond, möjligen så kallad "Sort plet og streg", h 28 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
393
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
394
Meyer, Grete för Royal Copenhagen, eldfast gryta med lock, så kallad "Ildpot"modell 22516, diameter 22 cm,
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
395
Petersen, Jörgen Finn, egen verkstad, skålfat, delvis glaserat lergods, signerat diameter 34 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
396
Bajonett i balja, Schweizisk M/1918 (31?), klinga märkt Elsener Schwyz, total längd 45 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
397
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
398
Reiff, Erik för Royal Copenhagen, skål, glaserat stengods, unik, signerad, diameter 21 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm
399
Okänd konstnär, (Rumänien?), 1900-talets 2 hälft, olja på drivved, gammaltestamentlig scen, otydlig signerad, h 100 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
400
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
401
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
402
Rydnert, Annmari, skål/skulptur, delvis glaserat lergods, diameter 32 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
403
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
404
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av  linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
405
Englund, Eva för Orrefors, skålar, 2 st, glas "Maja", handmålad dekor av linnéor, h 8 respektive 12,5 cm
Final bid100 SEK
Est200 - 300 SEK
Closed
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
406
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
407
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
408
Vägglampetter till 3 ljus, 1 par, förgyllt trä och metall, Brasilien, 1900-talets 1 hälft, dekor av pilknippe, guirlander mm, h 90 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
409
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
410
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
Closed
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
411
B&O, stereomikrofon, typ BM5, total höjd 36 cm, i etui av palisander
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
412
Okänd konstnär, vas, turkos glasmassa, spiralvriden dekor, h 18 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
413
Lütken, Per för Kastrup-Holmegaard, vas samt ljusstake, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, h 16 respektive 18 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
414
Okänd designer för Vipp, pedalhink, lackerad metall, höjd 37 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
415
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm
416
Larsen, Axel, olja, "Sommereftermiddag, Dyrnaes", signerad och daterad 1921, 33 x 40 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag
417
Cuneo, Luigi efter Raphael, kopparstick, "Divisit lucem a tenebris...", efter fresk i Vatikanen, ur "Picturae Peristyli Vaticani" 1790, synlig pappersstorlek 28 x 39 cm, senare avdrag
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
418
Christensen, Arent, akvatint, "Sägnet om Danaiderne", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 40 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
419
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
420
Takkrona till 8 ljus, glas och metall, så kallad Venetiansk stil, 1900-talets början, dekor av kedjor, kottar mm, h 94 cm
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
Closed
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
421
Spelbord, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, uppfällbar och roterbar skiva, b 89 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
422
Soffa, skuren mahogny med sidenklädsel, senempire, 1800-talets mitt, flankerande, överkragade kolonetter, lejontassar, l 227 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
423
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
424
Persson-Melin, Signe för Boda Nova, thekanna med värmeställ, härdat glas, med kromat beslag, handdtag i kork, total h 30 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
425
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Skivspelare, Lenco, L 78
426
Skivspelare, Lenco, L 78
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
427
Högtalare, 1 par, Wharfdale Diamond 220, 100 W, höjd 32 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
428
Förstärkare A-445, dubbelt kassettdäck CT-W820R, Pioneer, samt CD-spelare, NAD C 521 BEE, med 3 fjärrkontroller
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
429
Högtalare, B&W, Bowers & Wilkins, 2 st, DM 601 S2, 100 W, höjd 36 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
430
B&O, mikrofon, typ BM6, total höjd 26,5 cm, i etui av palisander
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
431
Lockurna, fajans, Koniglijke Porselaine Fles, Delft, 1900-talets 2 hälft, oktogonal fot och öppning, tot höjd 45 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
432
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.