Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Est1,100 - 1,200 SEK
Herrambandsur, 18 karat rödguld, Tissot, dia 35 mm, vikt exklusive Speidellänk i delvis förgyllt stål 22,1 gram
Final bid3,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Est600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Komedianterna", signerad, daterad 1955 och numrerad 30/260, synlig pappersstorlek 59 x 51 cm
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old Pakistan, 155 x 90 cm
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Jonson, Sven, färglito, "Gryning", tryckt signatur, numrerad 100/390, synlig pappersstorlek 56 x 68 cm
Est600 - 700 SEK
Ramar, 3 st, ovala, höjd 47 cm
Est300 - 400 SEK
Höga hattar, så kallade Top Hats, 2 st, Best London, 1900-talets början, medföljer hattaskar
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik/antik Persisk, blomstermotiv mot beige botten, 270 x 215 cm
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan med stadsmotiv, 205 x 130 cm
Final bid5,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Starck, Philippe för Aleph/Driade, Italien, stol, lackerad metall och böjträ med svart läderklädsel, "Costes", design för Café Costes, Paris, design 1984
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Mattallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 26 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Förrättstallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 22 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Djupa tallrikar, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 25 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Assietter, 12 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst, dia 17 cm
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, bords/vägglampa, KLK, modell 5521, mässing, teak, aluminium med blålackerad skärm, höjd 40 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti måleri och grafik; Carlsson, Hållqvist-Formgren mm
Est400 - 500 SEK
Elaggregat, dieseldrivet, 6000 W
Final bid4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Högtryckstvätt, Kärcher K7
Högtryckstvätt, Kärcher K7
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer för Haglinds möbelsnickeri, Växjö, bordslampa, svarvat och skuret trä, Swedish Grace, 1920-tal, höjd inklusive skärm 75 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Johansson, Nils, olja, "Död fågel", signerad och daterad 1968, 38 x 40 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Reseur, 2 st, 1900-talets mitt, Carol respektive Rythm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Aaltona, Veikko, gouache, komposition med människor, signerad och daterad -57, synlig pappersstorlek 43 x 35 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer för Mary Gregory, espresso/glöggkoppar 10 st med 8 st underfat, 1 med lagning, diameter fat 10 cm
Est300 - 400 SEK
Radiostyrd bil, "Big foot", med tillbehör, längd 68 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK