Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.

Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00

Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00

Est400 - 500 SEK
Okänd designer, divan med fotpall, blå plysch, divan längd 158 cm
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Terrin med lock, nysilver, Berndorff, Österrike, 1800-talets slut, slät modell med graverade initaler under polsk (?) furstekrona, l 30 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Bägare, silver, svagt trumpetformad på låg fot, svisselerad dekor av växtlighet samt initialer ANS BOD under krona, stämplad Niklas Andersson Kristianstad 1814, h 12,5 cm, vikt 95 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka glas saknas
Est2,400 - 2,600 SEK
Lock med (senare?) underfat, porslin, porslin, Kina, Qing, antagligen Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av drake mm, locket dia 8 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qing (möjligen Daoguang 1820-50), balusterformad med facetterat liv, lotusformad mynning, polykrom dekor av mytologiska scener och lotusblommor mot svagt turkos fond, h 19 cm
Final bid6,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i rött överfång, spår av etikett, h 32 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est600 - 700 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Fashion, German Vogue, Berlin 1979", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Newton, Helmut, efter, offset, "Arielle, Monte Carlo 1982", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Fickur, silver, England, William IV, urtavla signerad F W Starkey Northwich, boett stämplad, TPH Chester 1832, dia 5 cm, invändig ägargravyr William Percy
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Leksaksbil, bemålat trä, 1940-tal, sedan med gengasaggregat, l 26 cm, smärre defekter
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti medaljer mm, bland annat Världsutställningen i Ghent 1913 och minnesmedalj Stockholmsolympiaden 1912
Final bid4,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK