Novemberauktion söndagen den 26/11 klockan 16.00.
Fredag 24/11 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 25/11 klockan 12.00 - 17.00
Söndag 26/11 klockan 12.00 - 16.00
Lowest lot number
Est3,200 - 3,400 SEK
Nattygsbord, 1 par, bonat trä, 1900-tal senare hälft, bredd 41 cm, bruksslitage
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
Est900 - 1,000 SEK
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel
Est700 - 800 SEK
Fryklund, Erik för Hagafors Möbelfabrik/Bra Bohag, pinnstolar, 3 st, blålackerat trä, stämpelsignerade, färgbortfall
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer för C G Hallberg, ljusstakar, 1 par, dekor av godronner, stämplade Stockholm 1956, h 15 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Johansson, Rangvald, skulptur/mobil, terrakotta och trä, man i trapets, signerad, h exklusive upphängning 24 cm
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
Est3,200 - 3,400 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, Skyscraper, ur serien Metropolis 2000
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Björnberg, Evald, olja, Junilandskap Klöverön, signerad, 15 x 26 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Matta, old Keshan (?), 325 x 210 cm
Est2,800 - 3,000 SEK
Matta, semiantik Persisk, 225 x 135 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Sööt, Richard, litografi, caféscen, signerad och otydligt betitlad, synlig pappersstorlek 35 x 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ward, Karin, skulptur, patinerad och förgylld koppar, kvinnodjur, signerad och daterad -97, h 10,5 cm
Est700 - 800 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Pyk, Madeleine, olja, lantgård, signerad, 35 x 46 cm
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est6,000 - 6,500 SEK
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, bemålat glas, "Tulip", diameter 22 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, litografi, Trappan (vid Seine), signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 45 x 41 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad HC 8/X synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer i Jo Hammerborgs art, 1950-60-tal, taklampa, mässing och teak, dekor av lufthål, h 30 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd designer i Bent Karlbys art, taklampa, mässing och rödlackerad metall med glaskupa, dia 43
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Klint, Esben för Le Klint, bordslampa, mässing, modell 307-308, design 1948, total h 63 cm, skärm saknas
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Poster, litograferad, "Cirkus Altenburg", Hälsingborgs Litografiska AB, 1900-talets mitt, 99 x 70 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, etikettsignerad
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK