Laddar...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
578
Matta, old/semiantik Kashgai, 155 x 115 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
579
Slaglåsgevär Carl Gustafs Stads Gevärsfaktori 1864, l 119 cm, senare laddstake, längd 119 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
580
Slaglåsgevär, M1815-45, nummeridentiskt, l 148 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
581
Rituell kniv, Baluba, Kongo, 1900-tal, längd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
582
Väggur, förgyllt trä och stuck, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, urtavla signerad Robert Engström Stockholm, höjd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
583
Matta, semiantik Senneh, 310 x 240 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
584
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
585
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
586
Hylsbajonett i balja, 1800-tal, stukatklinga, total l 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
587
Sabelbajonett i balja, 18-1900-tal, l 51 cm, l inklusive balja 56 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
588
Bajonett i balja, m/K96 för mauser, total l 41cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
589
Pik, smide och trä, 1800-tal eller äldre, l 218 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
590
Yatagan, osmansk, antagligen Balkan 1800-tal, benskaft med silvermontage, klinga med guldinkrusteringar av signatur, enligt uppgift Sahed Mustapha Amdar samt 6 namn ur Koranen, l 74 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
591
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 4 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
592
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i gul sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
593
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
594
Grabinski, Marian för IKEA, hallmöbel med spegel, ek, längd bänk 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
595
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
596
Gevär, så kallat Kabylgevär, Osmanskt, 18-1900-tal, snappflintlås, benintarsia, l 162 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
597
Flintlåspistol, stål med kolv i alm, 17-1800-tal, l 20 cm, renoverad
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
598
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
599
Guld/jubileumsmynt, 1000 kronor, Drottning Silvia 1993, 5,8 gram 900/1000 guld
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
600
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Malmö Guldsmedsverkstad Malmö 1961, vikt 40,2 gram
Slutpris20 000 SEK
Värdering18 000 - 20 000 SEK
601
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
602
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i brun sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
603
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
604
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
605
Malmsten, Carl, soffbord, "Ovalen", längd 120 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
606
Instrumentställ för saxofon samt klarinett, samt notställ, hopfällbart, rostfritt stål
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
607
Parti posters, Remington, medföljer reklam HDF
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
608
Matta, antik Pou Tou, Kina, , 150 x 85 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
609
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
610
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 18 cm, kolvsprickor, anlupen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
611
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
612
Slaglåspistol, enkelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
613
Okänd designer för Homeline, stolar, Bonny, 6 st, klädsel i röd sammet, hämtas på Halmstad Teater efter överenskommelse
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
614
Okänd designer för Bramin, lampbord, palisander, kvadratiskt, etikettmärkt och daterat 1968, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
615
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
616
Kulspel, bemålat trä, 1900-talets 1 hälft, höjd 36 cm, kula saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
617
Englund, Eva för Orrefors, 6 delar glas, Maja, emaljerad dekor av löjtnantshjärtan, 2 skålar, 4 vinglas, skålar diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
618
Hörnskåp, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, höjd 131 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
619
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, vaser, 4 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 17-18 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
620
Oppenheimer, Johnny, olja, stilleben med mortel, signerad, 46 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
621
Slaglåspistol, dubbelpipig, stål och trä, så kallad Weinbergare, 1800-tal, provskjutningsstämplar samt datering 1845, l 22 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
622
Slaglåspistol, dubbelpipig, så kallad Weinbergare, 1800-tal, l 21 cm, anlupen
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
623
Halsband, silver, så kallat bunadssmykke, dekor i filigran, stämplat Knut Andreas Rasmussen Oslo
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
624
Stort parti fotografier, USA, WWII, delvis senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
625
Gessle, Åsa för By Rydéns, taklampor, 1 par, koppar, "Made by love", etikettmärkta, h 31 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.