Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
481
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bok; Rudbeck, Olof d y, "Iter Lapponicum", tom I-II samt portfölj och (tom) vinflaska(!), ed René Coeckelberghs 1987
482
Bok; Rudbeck, Olof d y, "Iter Lapponicum", tom I-II samt portfölj och (tom) vinflaska(!), ed René Coeckelberghs 1987
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
483
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel, bemålat trä, barock, 16-1700-tal, 3-delad, 4 lådor, skrivklaff samt vitrindörrar, kulfötter, total h 191 cm, senare bemålning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
484
Larsson, Sam för DUX, snurrfåtölj. böjträ med canvas- och löstagbar, vinröd läderklädsel, "Mona Roto", design 1975
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
485
Leksakslastare, Tonka, Massive Dumps Truck, längd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
486
G-Design för Göte Möbler, fåtölj, bonad bok med oxblodsfärgat skinn, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
487
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, majolika, sekelskiftet 1900, diameter 22 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
488
Okänd designer för Italiimport, bordlampor, 1 par, flintgods, 1900-talets 2 hälft, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen mm, borrad till bordslampa, höjd 23 cm
489
Bojan, porslin, Kina, 1900-tal, blå underglasyrdekor av Lange Lijsen mm, borrad till bordslampa, höjd 23 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
490
Hänglås, smide,1800-tal längd 10 cm inklusive nyckel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
491
Kikarsikte, Zeiss, 10x52, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
492
Cortesi, Angelo för Fiam, soffbord, härdat glas, "Ponte", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
493
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
494
Matta, semiantik Ersari, 330 x 255 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
495
Skåp, valnöt, nyrenässans, sekelskiftet 1900, höjd 156 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
496
Öhman, Martin, egen verkstad, ljusstakar, 1 par sterlingsilver, kulhamrad modell, stämplade Halmstad 1977, diameter 6 cm, vikt 105 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skjortknappar 14 karat
497
Skjortknappar 14 karat
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
498
Stolar, 1 par, delvis bemålat trä, så kallade "Trafalgar Chairs", Stockholmsarbeten i biedermeier, stämplade IPG för Johan Petter Grönvall (verksam 1816-1849)
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
499
Ring, 18 karat vitguld med 1 briljantslipad diamant om cirka 0,25 carat, innerdiameter 18 mm, otydliga svenska stämplar, vikt 2,1 gram
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Slaglåsrevolver, Colts Patent, 1800-talets mitt, europeisk tillverkning, nummeridentisk 3569, hane spänner men cylinder slirar, l 24 cm, slitage,
500
Slaglåsrevolver, Colts Patent, 1800-talets mitt, europeisk tillverkning, nummeridentisk 3569, hane spänner men cylinder slirar, l 24 cm, slitage,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
501
Dokument, Tyskland WWII, bland annat listor över saknade i strid
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
502
Pamflett, USA WWII, "War Department Pamphlet no 21-31", 1945, "Two down and One to go-, omslagsbild av Arthur Szyk
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
503
Klistermärken, 42 st, Artists for Victory Inc, USA, WWII
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
504
Organisationschema över krigsfångelägret i Whittemore Service Command Base, USA WWII
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
505
Fragment av flytväst, Atlantic Pacific Mfg Corp, USA WWII, daterade 13 juli 1944
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
506
Väska, Mulberry, längd 24 cm, medföljer skyddsbag
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
507
Väska, Mulberry, svart/brunt skinn, längd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
508
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
509
Plånbok/börs, Mulberry, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
510
Router, Netgear AC1200 samt Samsung GX-VI680SJ satellitmottagare, förefaller oanvända i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
511
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
512
Fickursställ med förstoringsglas, nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
513
Svipdag, Elin, olja, Vårflickan, signerad, 100 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
514
Okänd designer för Skånska Möbelhuset, armstolar, 1 par, alm med flätat papperssnöre, "Berit", 1 med fläckar
Slutpris800 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
515
Okänd designer för Mid You, matbord, ek, modern tillverkning, dia 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
516
Miniatyrkontorsljusstake, 1800-tal
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
517
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, harpälsglaserat stengods, dekor i gått, signerad, l 16 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti silverskedar, vikt 155 gram
518
Parti silverskedar, vikt 155 gram
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
519
Kedja 14 karat rödguld, lås ej guld, vikt 6,3 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
520
Kaffeservis nysilver, kanna höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
521
Kristensen, Sven Esske för Ludvig Pontoppidan, satsbord, palisander, 1960-tal, etikettmärkt, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
523
Mogensen, Börge för Fredericia, stol, ek med cognacsfärgad läderklädsel, modell 3241, dezsign 1968, slitage, rygg med reva
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Velcic, Zdenko, blandteknik, komposition, signerad och daterad 2003, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
524
Velcic, Zdenko, blandteknik, komposition, signerad och daterad 2003, synlig pappersstorlek 39 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ipsen, Poul Janus, mapp med 6 litografier, kompositioner, signerade EA, ed Galerie Moderne Silkeborg, synlig pappersstorlek 30 x 22 cm
525
Ipsen, Poul Janus, mapp med 6 litografier, kompositioner, signerade EA, ed Galerie Moderne Silkeborg, synlig pappersstorlek 30 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saxofon, Schöneek, i låda
526
Saxofon, Schöneek, i låda
Slutpris900 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
527
Tvärflöjt, Yamaha, i låda
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
528
Klarinett i låda, Heribert, medföljer tillbehör
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
529
Hickman, Walter för Kosta Boda, glas, "Pippi", 7 grogg, 6 vatten, 8 seltzer samt 7 whiskey, höjd 7 - 18 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.