Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Grandin, Svän, olja, "Flicka vid sanddyn", signerad och daterad 1954, 35 x 27 cm
385
Grandin, Svän, olja, "Flicka vid sanddyn", signerad och daterad 1954, 35 x 27 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
386
Soffbord samt 6 pallar, skuret trä, Kina, 1900-talets 2 hälft, skyddande, längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
387
Skrivare, Canon MF4010, med scanner,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 46 cm
388
Nattygsbord, 1 par, mahogny med mässingsbeslag, 1900-talets 2 hälft, b 46 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
389
Drönare, Smart drone, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Multicopter, 2fast2fun, i originalförpackning, medföljer missile launcher
390
Multicopter, 2fast2fun, i originalförpackning, medföljer missile launcher
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta; Lagerheim Ullberg, Gunilla för Kasthall, vävd ull, "Häggå", 130 x 65 cm
391
Matta; Lagerheim Ullberg, Gunilla för Kasthall, vävd ull, "Häggå", 130 x 65 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
392
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
393
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
394
Warhol, Andy, efter, "Golden Marilyn 11.44", ed Sunday B Morning, numrerad 257/2000, pappersstorlek 91 x 91 cm, a tergo certifikat
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
395
Dahl, Peter, färglito, Jazz, signerad och numrerad 337/375, pappersstorlek 57 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Brooks, Thomas, efter honom, roulettegravyrer och akvatinter, 1 par, "Launch of the lifeboat" respektive "The return (saved from the wreck)" 1871, ed Brooks & Son, synlig pappersstorlek 50 x 90 cm
396
Brooks, Thomas, efter honom, roulettegravyrer och akvatinter, 1 par, "Launch of the lifeboat" respektive "The return (saved from the wreck)" 1871, ed Brooks & Son, synlig pappersstorlek 50 x 90 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrivpulpet, mahogny, Nordeuropa, empire, 1800-talets 1 hälft, bredd 74 cm, smärre defekter
397
Skrivpulpet, mahogny, Nordeuropa, empire, 1800-talets 1 hälft, bredd 74 cm, smärre defekter
Slutpris3 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, Royal Sfinx, blå glasyr i Delftsmönster, höjd 38 cm
398
Lockurna, fajans, Royal Sfinx, blå glasyr i Delftsmönster, höjd 38 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Buljongkoppar med fat, 8 st, porslin, Sussex
399
Buljongkoppar med fat, 8 st, porslin, Sussex
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ram, koppar, jugend, 1900-talets början, driven dekor av ekollon, höjd 29 cm
400
Ram, koppar, jugend, 1900-talets början, driven dekor av ekollon, höjd 29 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, total h 60 cm
401
Taklampa, metall med prismor, 1900-talets 2 hälft, total h 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
402
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
403
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Laminette", formpressad bok, röd klädsel i läder
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Lamello", formpressad bok, röd klädsel i läder
404
Okänd designer för Swedese, fåtölj, "Lamello", formpressad bok, röd klädsel i läder
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tv, Philips, 42#
405
Tv, Philips, 42#
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
406
Okänd konstnär, olja, klippkust, Bornholm, signerad Bille? och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
407
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), akvatint, "Couple de l'étè" 1986, ed GKM, synlig pappersstorlek 34 x 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kihlman, Mikael, litografi, Skogsbjörkar, signerad och numrerad 147/310, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
408
Kihlman, Mikael, litografi, Skogsbjörkar, signerad och numrerad 147/310, synlig pappersstorlek 53 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
409
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, sittande akt, otydligt signerad, 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
410
Ytterfoder, flintgods, "Roman", 1900-talets början, h
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
TV, Sony Bravia, 32#, KDL-S32A11E
411
TV, Sony Bravia, 32#, KDL-S32A11E
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
412
Bordslampa, mässing, höjd inkl skärm 61 cm
SlutprisInga bud
Avslutad
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
413
Reciever, Yamaha RX V661 samt högtalare Proson, 1 par dessa höjd 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
414
Piedestal vitlackerat trä, jugend, 1900-talets början, höjd 89 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, taklampa, mässing och glas, 1960-70-tal, etikettmärkt, höjd 60 cm
415
Okänd designer för Tyringe Konsthantverk, taklampa, mässing och glas, 1960-70-tal, etikettmärkt, höjd 60 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad 1/75, synlig pappersstorlek 83 x 64 cm
416
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med siffror, signerad och numrerad 1/75, synlig pappersstorlek 83 x 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad PT 1/8, synlig pappersstorlek 87 x 55 cm
417
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad PT 1/8, synlig pappersstorlek 87 x 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
418
Parti frimärken, postfriska, nominellt värde ca 1200 kr, årssatserna innehåller 20 st rabattfrimärken
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 16 cm
419
Ytterkrukor, 2 st, porslin, "Waldemarsudde", design Prins Eugen 1915, diameter 16 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
420
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm
421
Matta, semiantik persisk, 155 x 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, grön glasmassa, Murano, 1900-talets 2 hälft, höjd 35 cm
422
Okänd designer, vas, grön glasmassa, Murano, 1900-talets 2 hälft, höjd 35 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
423
Alberius, Olle för Orrefors, ljusstakar, 1 par, glas, höjd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
424
Okänd designer för Royal Swedish Crystal, skulptur, glas, björn, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, höjd 18 cm, fyllda
425
Okänd designer för Ceson, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg, höjd 18 cm, fyllda
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
426
Naliwajko, Jan, färglitografi, "Fågelkvinna", signerad och numrerad 223/360, synlig pappersstorlek 70 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
427
Parti EP/singlar, ca 100 st, bl a Gärdestad, Monkees, Orbison, Steele mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
428
Okänd designer för Strömbergshyttan, skål, glas, graalteknik, dekor i rosa och blått, signerad, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
429
Vallien, Bertil för Boda, whiskyglas/tumblers, 11 st, glas, "Ballad", design 1975, h 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad HC 24/25, synlig pappersstorlek 54 x 42 cm
430
Qvarsebo, Michael, litografi, komposition med ansikte, signerad och numrerad HC 24/25, synlig pappersstorlek 54 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Stockholm, höjd 13 cm, fyllda
431
Okänd designer för GAB, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Stockholm, höjd 13 cm, fyllda
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti damkläder, Armani, Estrada mm
432
Parti damkläder, Armani, Estrada mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.