Laddar...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
337
Okänd designer för Kosta Boda, kanna, polykrom glasmassa på fot i klarglas, etikettsignerad, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
338
Reseschatull, bemålat trä med smidda beslag, allmogearbete, Rättvik (?), 17-1800-tal, dekor i kurbitsmåleri, b 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
339
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
340
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
341
Sundstedt, Per för Atelje Lyktan, Åhus, taklampa "Mars", brunlackerad plast, diameter 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
342
Hansen Reistrup, Karl Frederik, tusch, tyrolsk hästdragen vagn, signerad och daterad 1908, synlig pappersstorlek 30 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
343
Urna, delvis bemålad terrakotta, Kina, neolitisk period (cirka 5000-2000 f Kr), h 7,5 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
344
Heby, Tore, olja, pojkporträtt, signerad, 65 x 46 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
345
Miniatyrsekretär, bonat trä, 1800-talets mitt, 2 lådor samt skrivklaff, dekor av initialer samt datering 1848, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
346
Vägghylla, skuret och bemålat trä, allmogearbete,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
347
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 31 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
348
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", signerad, höjd 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
349
Soffgrupp, 3 delar, grönt läder, så kallad Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 215 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
350
Proessdorf, Alfred för Propagandacentralen N.E.J., poster, litograferad, Folkomröstningen om alkoholförbud, ed A. Lindgren & Söner, 1922, 56 x 42 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
351
Reuterswärd, Oscar, färglitografi, Omöjlig figur, signerad och numrerad 50/60, synlig pappersstorlek 76 x 59 cm, färgskiftningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
352
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
353
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
354
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
355
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
356
Skivspelare, Dual, 505, 1900-talets 2:a hälft
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
357
Okänd polsk konstnär, olja, fiskebåtar, signerad Zukowski och daterad 1979, 48 x 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
358
Öström, Folke, olja, stadsbild, signerad, synlig storlek 31 x 38 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
359
Åslund, Acke, teckning, hästdragen släde, signerad Brattland (Åre) och daterad 1941, synlig pappersstorlek 38 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
360
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
361
Flaska, glas, med patentkork, WWII, märkt "Brasserie A Collin Bastogne", hemförd av amerikansk soldat efter Ardenneroffensiven (Battle of the Bulge) 16/12 1944 - 25/1 1945, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
362
Tidningar, urklipp, USA, WWII
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
363
Vattentestkit, U S Army WWII i trälåda, denna höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
364
Olson, Axel, färglitografi, "Målarens hand", signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 32 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
365
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
366
Kähler, Niels A för Herman Kähler, Nästved, thekoppar med fat, 4 st, diameter fat 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
367
Lindstrand, Dan, olja, 28 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
368
Inramade tryck, 3 + 2 st, hästmotiv, yttermått 35 x 43 cm och mindre
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
369
Sidenbroderier, 2 st, Kina, Qing, sekelskiftet 1900, dekor av fåglar respektive personer, 54 x 26 respektive 52 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
370
Åslund, Acke, teckning, man och häst, signerad mars 1937, synlig pappersstorlek 23 x 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
371
Hetsch, Gustav Friedrich för Royal Copenhagen, vas, porslin, förgylld dekor, inpressad signatur, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
372
Jardinière/champagnekylare, flintgods, Villeroy & Boch, Bonn, sekelskiftet 1900, dekor i "Flamande"-mönster, längd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
373
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
374
Ljusstakar, 1 par, porslin, 1800-tal, dekor av par i rokokodräkter, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
375
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
376
Okänd designer, bordslampa, patinerad brons, Swedish Grace, 1910-20-tal, total höjd 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
377
Blomsterbord, metall, höjd 133 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
378
Dragspel, Hohner Accordeon, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
379
Ehrner, Anna för Kosta, vas, glas, Royal design 1986, signerad, höjd 21 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
380
Golvlampa, gulmetall och palisanderimiterande laminat, så kallad klotlampa, 1960-70-tal, höjd inklusive skärm 147 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
381
Claesson, Mårten för Swedese, stolar, 1 par, böjträ med brun konstlädersits, "Bend"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
382
Amano, Kazumi, färglito med carborundum, komposition, signerad och numrerad 21/30, synlig pappersstorlek 91 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
383
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
384
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.