Auktion 28/7 16.00.

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Lundquist, Evert, olja, "Kronärtskockan", signerad, 27 x 35 cm
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 14 000 SEK
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Friberg, Roj, kolteckning, interiör, signerad och daterad 1967, synlig storlek 61 x 88 cm
Slutpris7 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft eller mitt, (möjligen William Hough), efter Marco D'Oggiono, olja, Salvator Mundi, a tergo betecknad Peint par Hough samt med lös etikett, 29 x 22 cm, dukskada
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, vas, rödtonat glas, underfångsdekor i guld, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Stigsdotter, Marit för Stolab, slagbord, björk med mittsektion i Bohusgranit, "Bohus", stämpelsignerat och daterat 2011, totalt 150 x 90 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ytterfoder, flintgods, Gustavsberg "Fågel", sekelskiftet 1900, blå underglasyrdekor, lejonmaskaroner, h 41 cm, hårspricka
Slutpris4 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Matta, old Nain med motiv av drake iträdgård, 170 x 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skulptur, gips, sekelskiftet 1900, De Tre Gratierna, h inklusive svärtad träsockel 42 cm, smärre defekter
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matta, old Isphahan med paradisträdgårdsmotiv, 170 x 110 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Spegel, förgyllt trä, barock, 1600-tal, dekor av seraf mm, h 40 cm, slitage, ursprungligen möjligen psalmvisare
Slutpris8 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "En spelman har", signerad, 48 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Eriksson, Ulf, olja, "Markens rötter, signerad, 53 x 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Miotte, Jean, färglito, komposition, signerad och numrerad 51/80, 74 x 52 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Örn, Bo, olja, kosmisk komposition, signerad, 30 x 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fehr, Ludwig efter Krafft, David von, litografi, 1800-talets 1 hälft, "Carl XII", synlig pappersstorlek 23 x 16 cm, visst slitage
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Graves, Michael för Alessi, bricka, rostfritt stål med svarta polyamidhandtag, "MGVASS", design 1990, dia 48 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Berggren, Eva, skulptur, patinerad brons, gående pojke, signerad Eva B samt numrerad 5/10, h 19 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Hårdner, Ulf, olja, fartyg vid Backafall, Hven, signerad, 46 x 38 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thorén, Esaias, teckning, plangeometrisk komposition, signerad och daterad 1981 (!), synlig pappersstorlek 18 x 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Barngungstol, björk, 1940-50-tal, h 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fossiliserat trä, ant Trias (250-200 M f Kr), l 41 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition, signerad, 32 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK