Laddar...
Juliauktion
Auktion 28/7 16.00.
Visning:
26/7 12-19
27/7 12-17
28/7 12-16
Lägsta föremålsnummer
433
Okänd designer för Rörstrand, ytterfoder, flintgods, sekelskiftet 1900, delvis förgylld dekor, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
434
Lynd, Jackie för Rörstrand, hänkelkrus, stengods, dekor av frukter mm, diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
435
Okänd designer för Lomosov, figuriner, 4 st,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
436
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, sekelskiftet 1900, h 36 cm (116 cm inklusive stång)
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
437
Hallskåp på (senare) benställning, bonad fur, allmogearbete, 17-1800-tal, , höjd 178 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
438
Johansson, Willy för Hadeland, ljusstakar 6 st, glas, "Bankett", h 14 - 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
439
Okänd konstnär, teckning med täckvitt, kvinnoporträtt, signerad MH och daterad 1919, synlig pappersstorlek 46 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
440
Wirkkala, Tapio för Iittala, skålfat, glas, dekor i rosa underfång, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
441
Salongsbord, björk, biedermerstil, 1900-talets 1 hälft, längd 82 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
442
Parti smycken, bijouterier mm
Slutpris1 000 SEK
Värdering300 - 400 SEK
443
Simonsen, Simon, tillskriven, olja, motiv med katter, signerad S Simonsen, 50 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
444
Okänd designer för Lundin & Lindberg, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn och trä, funkis, stämplade Eskilstuna 1937, höjd 15 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
445
Ollers, Edvin för Schreuder & Olsson, ljusstakar, 1 par, tenn, funkis, stämplade Stockholm 1932, höjd 12 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
446
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
447
Teleskopkikare, läderklädd mässing, 1800-tal, total l 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
448
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, mässing, mässing, 1900-tal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
449
Ring, 18 karat rödguld med pärla, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 2,4 g
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
450
Örhängen, 18 karat, med pärlor, 2 + 2 st, vikt 4,1 gram, 1 spärr saknas
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
451
Saint-Génies, Francis de Lassus, färglitografi, kvinna, signerad och numrerad 59/200, synlig pappersstorlek 105 x 75 cm,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
452
Nilsson, Stefan, färgfoto, "Huggorm", signerad och numrerad 1/25, synlig pappersstorlek 30 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
453
Glasservis, 48 delar, Newport, Manhattan Collection, Italien, modern tillverkning, 12 vardera av champagne-, vin-, grogg- och selters/whiskyglas
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
454
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
455
Okänd designer för Boda Glasbruk, glasservis, 1900-talets mitt, cirka 50 delar, slipad dekor
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
456
Åberg, Lasse, färglitografi, signerad och numrerad EA, synlig pappersstorlek 40 x 29 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
457
Disney, Walt, efter, färgoffset, 2 st, synliga pappersstorlekar 30 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
458
Stolar, 1 par, mahogny, nyrokokostil, 18-1900-tal
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
459
Satsbord, 3 st, mahogny med gröna läderklädda skivor, bredd 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
460
Hörnskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-tal, höjd 183 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
461
Okänd designer för Örsjö, taklampa, mässing, diameter 46 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
462
Nattygsbord, mahogny, modern tillverkning, bredd 40 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
463
Jonson, Sven, färglito, "Nattbild", signerad och numrerad provtryck, ur 70-årsmappen, synlig pappersstorlek 30 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
464
Okänd konstnär, olja, stadsbild, signerad Nygren, 41 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
465
Verde, Vincent, olja, "Den hidtil ukendte", signerad, a tergo dedikation, 40 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
466
Eldvägg, gjutjärn, dekor av ättens Bourbon vapen, h 70 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
467
Okänd designer för Dressel, Kister & Co, Passau, 1800-talets mitt, figurin, porslin, kvinna med tamfåglar, polykrom dekor, signerad, höjd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
468
Spegel samt konsol, mahogny, 1900-talets början, spegel i empirestil, konsol i nyrokokostil, total h 210 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
469
Klädskåp, valnöt, antagligen Sydfrankrike, 1800-tal, h ca 220 cm, säljes omonterat, ej genomgånget
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
470
Stolar, 1 par, skuren bok, gustaviansk stil, 1900-talets 2 hälft, modellen enligt uppgift framtagen i samarbete med Nordiska Museet
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
471
Piedestal, vitmålat och bronserat trä, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, höjd 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
472
Tidningsställ, mahogny, 1900-tal, längd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
473
Fåtöljer, 1 par, skuret och bonat trä med djuphäftad sammetsklädsel, rokokostil, 1900-takets mitt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
474
Hydman-Vallien, Ulrica, vaser, 2 st, signerade, höjd 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
475
Okänd konstnär, skulpturer, 1 par, mjukporslin, Tyskland, 1800-tal, kinesiskt par, rörliga händer och huvuden, polykrom bemålning, h 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
476
Skaldjursbestick, 6 st, nysilver, WMF (Würtembergische Metallwarenfabrik), längd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
477
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
478
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
479
Kåks, Olle, färgserigrafi, komposition, signerad och numrerad 3/50, 74 x 56 cm, medföljer utställningsaffisch Hishult 1994/95
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
480
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 500 - 1 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.