Laddar...

Juliauktion

Auktion 28/7 16.00.


Visning:

26/7 12-19

27/7 12-17

28/7 12-16

Juliauktion
Avslutad
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
530
Halvakustisk gitarr, Jasmine by Takamine, lagad i halsen
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
531
Högtalare, 2 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
532
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Miró, Joan, efter, poster, färglito på offset, "eaux-fortes gravures pour des poèmes de Salvador Espriu 1978", synlig pappersstorlek 64 x 46 cm
533
Miró, Joan, efter, poster, färglito på offset, "eaux-fortes gravures pour des poèmes de Salvador Espriu 1978", synlig pappersstorlek 64 x 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ploug, Jörgen, olja, vårlandskap, signerad och daterad 1923, 50 x 69 cm
534
Ploug, Jörgen, olja, vårlandskap, signerad och daterad 1923, 50 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
535
Högtalare, 6 st, Peerless, Danmark, framstår oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
536
Okänd designer för Hartwig, figurin, ankpar, höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
537
Parti porslin, 3 delar, Royal Copenhagen, musselmalet hel- och halvblonde
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
538
Okänd designer, skål på fot, med hänklar, nysilver, Danmark, längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
539
Matservisdelar, Jonson bros, gamebird, 8 tallrikar samt uppläggningsfat, längd 41 resp 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
540
Matservisdelar, Jonson bros, Fish resp Seafare, ca 15 delar, bl.a 10 tallrikar, uppläggningsfat längd 40 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
541
Oldfors, Hjördis för Upsala Ekeby, skål, delvis glaserat lergods, "Tropicana", design 1955, dekor av fisk, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
542
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
543
Okänd designer för Just-Racks, tv-bänk, högglanslack, Just-Racks JRL1100S-SL, längd 111 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
544
Jacobsen, Arne för Fritz Hansen, stol, vitlackerat böjträ på stålben, modell FH 3107 'Sjuan', design 1955, detta exemplar från 2002
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 500 SEK
Avslutad
Parti klockdelar, 1 låda
545
Parti klockdelar, 1 låda
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
546
Damsekretär, valnöt, rokokostil, 1900-talets mitt, läderklädd skiva, bredd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan, 145 x 100 cm
547
Matta, old Hamadan, 145 x 100 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
548
Matta, old Pakistan, 155 x 100 cm, senare fransar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
549
Matta, old/semiantik persisk, 205 x 105 cm, senare fransar
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
550
Matta, old Persisk (?) med bönenisch, 130 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
551
Slagbord, valnöt, 1700-tal, svarvade ben, dubbla lådor i sarg, skiva totalt 110 x 107 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
552
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
553
Okänd designer, 1910-20-tal, oblat(?)skrin, kulhamrad koppar och ben, Swedish Grace, hexagonalt, dia 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
554
Fat, tenn, karolinsk barock, sekelskiftet 1700, kulhamrat med svagt skålat brätte, svårtydda stämplar, Stockholm 1701, dia 43 cm, slitage, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, antik Teke Turkmen, 155 x 120 cm
555
Matta, antik Teke Turkmen, 155 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teke (?), 295 x 215 cm
556
Matta, semiantik Teke (?), 295 x 215 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
557
Matta, semiantik Teke (?), 105 x 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
558
Matta, semiantik persisk, 190 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Kirman, 285 x 185 cm
559
Matta, semiantik Kirman, 285 x 185 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, strandmotiv med fyr, signerad, 24 x 24 cm
560
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, strandmotiv med fyr, signerad, 24 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
561
Coignard, James, färgetsning med carborundum, komposition med siffror, sign o numr 32/60, 58 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
562
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Newton, Helmut, efter, offset, "Debra Winger, Los Angeles 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
563
Newton, Helmut, efter, offset, "Debra Winger, Los Angeles 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
564
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, utställningsaffisch, offset, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 69 x 45 cm
565
Lindström, Bengt, utställningsaffisch, offset, signerad med dedikation, synlig pappersstorlek 69 x 45 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
566
Engström, Kaj, skulptur, trä och konstmassa, bäckahäst i båt, l 149 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
567
Okänd konstnär, skulptur/relief, blå och klar glasmassa, otydligt signerad och daterad -02
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
568
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, havsmotiv med fåglar, signerad och daterad 98, 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
569
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, motiv med planet, signerad och daterad -90, 60 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
570
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Brushanen", signerad och daterad 2003, 95 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tobiasse, Theo, färglito, “Exode volé au ciel du Sinaii", signerad och numrerad 92/200, pappersstorlek 57 x 77 cm
571
Tobiasse, Theo, färglito, “Exode volé au ciel du Sinaii", signerad och numrerad 92/200, pappersstorlek 57 x 77 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
572
Parti LP-skivor, bl a Stewart, Rickfors, Ferry, Bowie, Beatles mm, ca 35 st
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tobiasse, Theo, färglito, “La Dame Qui Jongle", signerad och numrerad 52/310, pappersstorlek 60 x 90 cm
573
Tobiasse, Theo, färglito, “La Dame Qui Jongle", signerad och numrerad 52/310, pappersstorlek 60 x 90 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
574
Stålhane, Carl-Harry för Rörstrand, skål, glaserat stengods, signerad, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
575
Salongsbord med klaffar, ljus björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft, tot längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
576
Pettersson, Primus Mortimer, gouache, stadsbild, signerad, synlig pappersstorlek 37 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Falkenbergssand i skorna", signerad och daterad -93, 90 x 120 cm
577
Du Mats (Mats Bengtsson), olja, "Falkenbergssand i skorna", signerad och daterad -93, 90 x 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.