Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
673
Westman, Marianne för Rörstrand, skärbräda, porslin, "Frisco", design 1951, l 36,5 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
674
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
675
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden krigare, h 30 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
676
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av ämbetsman till häst, h 32 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
677
Olin-Grönquist, Gunvor för Arabia, muggar, 3 st, porslin, "Sauna", h 9 cm, 2 med fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
678
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
679
Vinkrus, saltglaserat stengods, J Brown Airth & Co, Edinburgh, sekelskiftet 1900, h 51 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
680
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
681
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, vas, vit glasmassa, så kallad näsduksskål, dekor av blått överfång, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
682
Kulspets- respektive blyertspenna, förgylld metall, Cartier, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 9 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
683
Okänd konstnär, 1960-70-tal, mobil, glas och metall, otydligt signerad, h 34 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
684
Frattini, Enrico, olja, rökande pojke, signerad, 40 x 30 cm
SlutprisInga bud
685
Okkolin, Aimo för Rihimäen Laasi OY, vas, glas, "Nimipäivä" (Namnsdag), design 1959, dekor i violett underfång, signerad, h 11 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
686
Skrin, intarsiainlagt trä, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, inläggningar i tenn, ben (?) mm, 38 cm, inkomplett, skador
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
687
Larsson, Olle egen verkstad Laholm, vas, glaserat lergods, signerad, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
688
Kaffeservis, cirka 35 delar, Royal Copenhagen Blå Blomst
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
689
Okänd designer, 1960-tal, hyllsystem, palisander, säljs i omonterat skick, ej besiktad i monterat skick
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
690
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10201 C5, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
691
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vinglas, 12 st, "Line" design 1982, h 22 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
692
Solglasögon, 1 par, i etui, Thierry Mugler, TM 10190 C2, oanvända i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
693
Sockerskål med hänklar, silver, Ryssland(Lettland), nyrokoko, 1800-talets 1 hälft, bukig form, oidentifierad mästare och kontrollör Riga 1847, l 23 cm, vikt 460 gram
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
694
Skulpturer, 1 par, silver, i form av av blomsterurnor, stämplade Alves Pinto Brasilien, 1900-tal, h 22 cm, total vikt 330 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
695
Samekniv, helhorn, dekor av renar, akkja mm, klinga signerad Johannes Lauri Rovaniemi, l 36 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
696
Okänd designer, matta, röllakan, dekor av zig-zag-mönster i grönt, 205 x 135 cm
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
697
Kniv, smide med silverhandtag, så kallad gauchokniv, Arbentina, 18-1900-tal, svårtydd, etsad skrift på klingan, 1 kavelplatta defekt, l 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
698
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
699
Skåp, avlutad och bonad fur, 1800-tal, profilerat krön, underdel med 4 lådor, överdel med skåpsdörrar, h 216 cm, renoverat
Slutpris6 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
700
Malmsten, Carl för Bodafors, skåp, grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat och daterat 1961, b 100 cm, h 185 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
701
Relling, Ingemar för Westnofa, fåtölj, "Siesta", brun klädsel i läder, betsad bok
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
702
Werner, Sidse för Fritz Hansen, tamburmajor, modell"'9999 - Coat Tree", design 1979, kromad metall, höjd 193 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
703
Okänd designer, 1960-tal, soffa, alm med grön klädse, längd 184 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
704
Okänd designer, kanna, saltglaserat lergods, 1900-talets början, pip i form av fågelnäbb, undersida med gravyr Minne af Bror Sahlg... 1906, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
705
Militära tallrikar, 2 st, Kongliga Maj:ts flotta & marinregementet omkring 1850 samt Serviskassan Karlskrona, dia 21,5 resp 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
706
Parti metall; mässing, gjutjärn mm, 18-1900-tal, bland annat Arne Jacobsen
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
707
Fågelbad, svartlackerat gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, i form av snäckskal, längd 25 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
708
Parti nautica, 18-1900-tal, bland annat glasflöten och hygrometer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
709
Okänd designer för IKEA, lampbord, böjträ med glasskiva, diameter 58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
710
Kompass, mässing, längd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
711
Gräddkanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1032, höjd 10 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
712
Sockerskål, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet helblonde, modellnummer 1113, höjd 9 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
713
Fåtölj, djuphäftad, klädsel i gul siden, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets mitt, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
714
Matta, old persisk, 190 x 70 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
715
Medalj, silver, AB Seåarator, porträtt av De Laval/Bernström, diameter 6 cm, vikt 130 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
716
Afdal, Torbjörn för Haug Snekkeri, Bruksbo, lamp/soffbord, palisander, 1950-60-tal, längd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
717
Janusch, Bernd, hängsmycke, sterlingsilver, organisk form, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1991, dia 9 cm, kedjor total l 82 (!) cm
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
718
Janusch, Bernd, ring, sterlingsilver, blomdekor, dubbelt signerad samt stämplad Stockholm 1999, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
719
Bryngler, Bengt Axel, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, i form av orm, dubbelt signerad samt stämplad Halmstad 2002, l 96 (!) cm, vikt 290 gram
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
720
Lindström, Bengt, hänge, sterlingsilver, dekor av mansfigur, utförd av Guld Carlsen Sundsvall 1984, numrerad 103/999, stämpelsignerad, h exklusive kedja 65 mm
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.