Laddar...

Juniauktion

Auktion 25/6 klockan 16


Visning:

23/6 Midsommarafton stängt!

24/6 12-17

25/6 12-16

Juniauktion
Avslutad
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
481
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ring, Ragnar, olja, "Akvariestudie", signerad, 33 x 41 cm
482
Ring, Ragnar, olja, "Akvariestudie", signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kalk, försilvrad koppar, Ryssland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, infattade medaljonger med ättens Romanov regenter från Katarina den Stora till Alexander II, h 21 cm, slitage
483
Kalk, försilvrad koppar, Ryssland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, infattade medaljonger med ättens Romanov regenter från Katarina den Stora till Alexander II, h 21 cm, slitage
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Krus, rödbetsat och slipat glas med silverlock, detta med infattad Riksdaler, Fredrik I 1748, stämplat William Lyon Göteborg, 1865, h 17 cm
484
Krus, rödbetsat och slipat glas med silverlock, detta med infattad Riksdaler, Fredrik I 1748, stämplat William Lyon Göteborg, 1865, h 17 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
485
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, svampformad, höjd 27 cm
486
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, svampformad, höjd 27 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
487
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
488
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
489
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
490
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
491
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram
492
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
493
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
494
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
495
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
496
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
497
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska/vas, glas, höjd 23 cm
498
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska/vas, glas, höjd 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Inbyggnadsugn, Miele, DG 4060, förefaller oanvänd
499
Inbyggnadsugn, Miele, DG 4060, förefaller oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
500
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, skulptur/vas, glaserat stengods (!), antropomorf, signerad och daterad 1966, 51 cm
501
Wiinblad, Björn, skulptur/vas, glaserat stengods (!), antropomorf, signerad och daterad 1966, 51 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
502
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 41 cm
503
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 41 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm
504
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
505
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
506
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bröllops(?) klänning, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
507
Bröllops(?) klänning, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Laurent, Käte, akryl, "I Glommen på våren", signerad och daterad 2012, 20 x 20 cm
508
Laurent, Käte, akryl, "I Glommen på våren", signerad och daterad 2012, 20 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
509
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
510
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Guldafghan, 195 x 105 cm
511
Matta, old Guldafghan, 195 x 105 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
512
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Grännsjö, Gitt, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 195x125 cm.
513
Grännsjö, Gitt, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 195x125 cm.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
514
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Trädgårsdynor, Hillerstorp, 5 st, förefaller oanvända
515
Trädgårsdynor, Hillerstorp, 5 st, förefaller oanvända
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
516
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hydman.Vallien, Ulrica, ljusstakar, 2 st, Mine, höjd 6 cm, i originalförpackningar
517
Hydman.Vallien, Ulrica, ljusstakar, 2 st, Mine, höjd 6 cm, i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ytterfoder, glas, signerad, höjd 15 cm,
518
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ytterfoder, glas, signerad, höjd 15 cm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
519
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vaser, 2 st, bemålat glas, Tulipa, höjd 15-26 cm, i originalförpackningar
520
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vaser, 2 st, bemålat glas, Tulipa, höjd 15-26 cm, i originalförpackningar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
521
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
522
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 60 SEK
Avslutad
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm
523
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
524
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
525
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
526
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm
527
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
528
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.