Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
481
Silvermynt, 1 Öre, Karl XII 1716
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
482
Ring, Ragnar, olja, "Akvariestudie", signerad, 33 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
483
Kalk, försilvrad koppar, Ryssland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, infattade medaljonger med ättens Romanov regenter från Katarina den Stora till Alexander II, h 21 cm, slitage
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
484
Krus, rödbetsat och slipat glas med silverlock, detta med infattad Riksdaler, Fredrik I 1748, stämplat William Lyon Göteborg, 1865, h 17 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
485
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterkrukor 1 par, chamotterat stengods, genombruten dekor, h 13 cm
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
486
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, svampformad, höjd 27 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
487
Nylund, Anita för JIE, burkar, flintgods med och utan teaklock, Bedas bageri samt Majas mejeri, ur serien Vår lilla stad, total höjd 8-12 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
488
Westman, Marianne för Rörstrand, grytor samt thekanna, stengods, "Blue Pot", design 1961, höjd 13-18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
489
Ceremoniell kniv, smide och hardwood, så kallad Ikula, Kuba, Kongo, 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
490
Wahlstedt, Astrid, olja, motiv från Nordafrika, signerad, 32 x 34 cm, Wahlstedt utställde bland annat på Liljewalchs
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
491
Overgaard, Regitze för Georg Jensen, hängen 6 st, sterlingsilver, "Infinity", design 2004, med silvermonterat sidenband respektive berlockhållare, oanvända i originalförpackningar (5 oöppnade),
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
492
Matsked, silver, fiolmodell, stämplar Sivert Thorsteinsson Köpenhamn 1789, guardeinstämpel för Fredrik Fabricius, l 21 cm, vikt 50 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
493
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), ljusstakar, ett par, försilvrad metall, jugend, sekelskiftet 1900, stämplade, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
494
Sockerskål med lock, flintgods, Staffordshire, George III, sekelskiftet 1800, l 18 cm, något missfärgad, lock med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
495
Dirigent/tamburmajorstav, ebenholz med elfenbensknopp och montage i sterlingsilver, sekelskiftet 1900, doppsko i mässing och stål, l 124 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
496
Okänd designer för Calligaris, armstolar, 4 st, stål med svart läderklädsel, etikettmärkta Made in Italy
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
497
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
498
Vallien, Bertil för Kosta Boda, flaska/vas, glas, höjd 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
499
Inbyggnadsugn, Miele, DG 4060, förefaller oanvänd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
500
Inklinometer (Klinometerkompass) samt ekvatorialkompass, mässing, Stanley respektive West , London, 1900-talets 2 hälft, säljes till förmån för Röda Korset
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
501
Wiinblad, Björn, skulptur/vas, glaserat stengods (!), antropomorf, signerad och daterad 1966, 51 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
502
Vette, skuret och bemålat trä, sekelskiftet 1900, andfågel, l 33 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
503
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 41 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
504
Okänd dansk konstnär, oljemålningar, 1 par, Pierrot och Colombine, a tergo signerade Helmer C och daterad 1986-87, 40 x 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
505
Soffa, skuret och laserat trä, så kallad badkarssoffa, gustaviansk stil, sekelskiftet 1900, skotskrutig klädsel, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
506
Matta, semiantik persisk, 200 x 140 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
507
Bröllops(?) klänning, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
508
Laurent, Käte, akryl, "I Glommen på våren", signerad och daterad 2012, 20 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
509
Klänning, grönt, broderat siden och spets, sekelskiftet 1900
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
510
Miniatyrer i mässingsram, 1 par, 1900-talets 1 hälft, delvis bemålade, Carl Michael Bellman respektive Kejsarinnan Elisabeth "Sisi" av Österrike-Ungern, ovala 7 x 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
511
Matta, old Guldafghan, 195 x 105 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
512
Hattstockar, 7 st trä respektive aluminium, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
513
Grännsjö, Gitt, matta, rölakan, dekor i blått, signerad, 195x125 cm.
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
514
Okänd designer för Grythyttan, trädgårdsmöblemang, Bryggeriserien, soffa, 3 stolar samt bord, längd 93 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
515
Trädgårsdynor, Hillerstorp, 5 st, förefaller oanvända
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
516
Dynbox, Keter, vit plast längd 154 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
517
Hydman.Vallien, Ulrica, ljusstakar, 2 st, Mine, höjd 6 cm, i originalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
518
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, ytterfoder, glas, signerad, höjd 15 cm,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
519
Ehrner, Anna för Kosta Boda, ljuslyktor, 3 st, glas, Cool Moon, höjd 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
520
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vaser, 2 st, bemålat glas, Tulipa, höjd 15-26 cm, i originalförpackningar
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
521
5 delar porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, 2 skålar på fot samt 3 lövformade fat
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
522
Bord, massiv hardwood, Indonesien, 1900-tal, 107 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 60 SEK
523
Nilsson, Kätie, färgetsningar, 2 st, "Till österland", signerad och numrerad 1/5, synliga pappersstorlekar 19 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
524
Bord, fur, renässansstil, sekelskiftet 1900, profilerad kant, kopplade ben, längd 104 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
525
Bordstelefoner, 3 st, B&O, Beocom 6000, bruksslitage, fungerar enligt uppgift
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
526
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 1 800 SEK
527
Okänd designer för C M Cohr/Atla, såskannor, 1 par, nysilver med svarta bakelitskaft, l 22 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
528
Kortsvärd, smide och mässingslindat trä, Mongo/Konda(?), Kongo 1900-talets 1 hälft eller mitt, l 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.