Laddar...
Juniauktion
Auktion 25/6 klockan 16
Visning:
23/6 Midsommarafton stängt!
24/6 12-17
25/6 12-16
Lägsta föremålsnummer
529
Andersen, Johannes för Nya Möbelfabriken, Sävsjö, sido/lampbord, palisander med utdragbar laminatskiva, 1960-tal, l exklusive utdrag 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
530
Matta, Gabbeh, 190 x 150 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
531
Claesson, Koivisto, Rune för Skandiform, fåtölj, grå klädsel på aluminiumben, Boxer, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
532
Okänd konstnär, relief/skulptur, keramik, kvinnoansikte, otydligt signerad Rauni (?), höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
533
Berchem, Nicolaes, etsningar, 3 st, får och getter, största 10 x 14 cm, möjligen senare avdrag
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
534
Leiden/Brill, mapp med marina tryck, Nederländerna
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
535
Matta, old Teheran (?), 305 x 205 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
536
Nakamura, Noboru för Ikea, fåtölj, böjträ med vit dyna, Poäng
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
537
Clubfåtölj, helstoppad, grön klädsel
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
538
Lynggard, Ole, egen verkstad, nyckelhänge hjärtan, rödguld med facettslipad topas samt 3 facettslipade diamanter om 0,03 carat WS1, l 44 mm, vikt 1,5 gram, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
539
Okänd konstnär, vas, glaserat lergods, jugend-art-déco, 1910-20-tal, organisk dekor, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
540
Aladåbform med lock, flintgods, Max Roesler, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, inpräglad signatur, h 16 cm, skålen missfärgad
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
541
Skulptur/ställ, skuret trä, 1700-tal, manshuvud, längd 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
542
Matbesticksuppsättning, nysilver, möjligen Birgitta
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
543
Kleine, Marcel för M V Müller, Volkstedt, skulptur, bisquitporslin, sittande akt, art-déco, 1920-tal, signerad Weimar, h 42 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
544
Soffbänk, skuret och grålackerat trä, gustaviansk, sekelskiftet 1800, dekor av bladstav, l 241 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
545
Okänd dansk konstnär, 1800-talets 2 hälft, gouache, Agersnapsvej, Mølholm, signerad V Schultz och daterad 1884, synlig papappersstorlek 25 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
546
Spegel, bronserat trä, Tyskland, Louis XVI, 17-1800-tal, dekor av porträttmedaljong mm, höjd 81 cm, renoverad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
547
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom och förgylld dekor, h 90 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
548
Champagnekylare, metall, 1800-talets 1 hälft, mediciform, h 25 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
549
Okänd designer, möjligen för Orrefors, vas, violett glasmassa, dekor av luftbubblor, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
550
Skål, grön glasmassa, 1800-talets 1 hälft eller mitt, omvikt mynning, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
551
Dux Design Group för Dux, trädgårdsbord, kromad metall, gulmålad glasskiva och stenfot, "Pronto", design 1980, diameter 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
552
Snusdosa, silver, 1800-tal, rektangulär, invändigt förgylld, l 7,5 cm, vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
553
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen, musselmalet, h 24 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
554
Thekanna med lock samt gräddkanna, porslin, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
555
Rudberg, Gustav, litografi, fartyg vid Hven, signerad PT, synlig pappersstorlek 22x23 cm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
556
Gotemark, Eva, olja, "Puma", signerad, 75 x 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
557
Qvarsebo, Michael, olja, 'Komposition', signerad och daterad 1969, 55 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
558
Sparbössa, glaserat lergods, 1800-talets slut, i form av snörsko full av mynt, märkt F&S Gefle, l 13 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
559
Springborg, Hans Peter, egen verkstad Løgstør 1968-88, cigarrburk, ek, avtagbart lock/askkopp i sterlingsilver med emaljdekor, stämplad, h 11 vm
Slutpris500 SEK
Värdering700 - 800 SEK
560
Matta, semiantik Turkmen, 335 x 230 cm, ställvis något slitage, smärre lagning
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
561
Anshelm, Anne Grete, färglito, kvinna på bänk, 1950-tal, signerad och numrerad 304/500, synlig pappersstorlek 73 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
562
Brevpress, alabaster, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dekor av frukter, l 9,5 cm
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
563
Okänd designer för Arabia, 1920/30-tal, vas, blåglaserat lergods med dekor av blommor i silver, stämplad, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
564
Dosa för manschettknappar, tenn, Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna, 1900-talets 1 hälft, dekor av sökande man, stämplad, dia 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
565
Cigarettetui, silver, Egypten, 1900-tal, heltäckande dekor av skrivtecken, l 9 cm, vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering450 - 500 SEK
566
Porte-monnaie, silver, Ryssland, sekelskiftet 1900, graverad dekor, otydliga stämplar, kontrollörsstämpel för Yakov Nikolayievich Lyapunov St Petersburg 1898-1903, l 7 cm, vikt 70 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
567
Malmsten, Carl för Bodafors, stolar, 4 , grålackerat trä, "Herrgården", brännstämplat
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
568
Malmsten Carl för Karl Andersson, karmstolar, 4, grålackerat trä, etikettsignerade
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
569
Bok, Carl Larsson, "Ett hem", innehållandes 24 tryck av CL, Albert Bonniers Förlag, 2 upplagan 1969, tvär folio
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
570
Nilsson, Anne för Orrefors, champagneglas, 1 par, Clown, design 1992, h 27 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
571
Lockask, förgyllt och svartglaserat porslin, i form av samovar, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, stämplad Bröderna Kornllov, St Petersburd 1861-84, stämplad med Kejserlig Hovleverantörsstämpel, h 16 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
572
Gotemark, Eva, olja, "Lejon-unge", signerad, 101 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
573
Sparbössa, bronserat gjutjärn, sekelskiftet 1900, i form av kolonnkakelugn, graverat namn Signe, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
574
Gotemark, Eva, olja, "Snö-lejon", signerad, 101 x 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
575
Wärff (Wolff) Ann för Kosta, vas, glas, dekor i grönt och blått samt av luftbubblor, signerad, h 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
576
Matta, semiantik Teke, 190 x 130 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.