Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Matta, semiantik Shiraz,
97
Matta, semiantik Shiraz,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Bidjar,
98
Matta, semiantik Bidjar,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
99
2 delar silver och glas; vas, rubinglas med silvermontage, antagligen Italien,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
100
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, troll,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746,
101
Plåtmynt, 1 Daler Silf:Mynt, Fredrik I1746,
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
102
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
103
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Frederik VIII 1908, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
104
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
105
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
106
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Kristian X 1917, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
107
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, guldhalt 900/1000, 4,48 gr,
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
108
Guldmynt, Danmark, 20 kronor, Frederik VIII 1910, vikt 8,96 gr 900/1000 guld,
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
109
Guldmynt, Danmark, 10 kronor, Kristian X 1913, vikt 4,48 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
110
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
111
Guldmynt, 5 kr Gustav V 1920, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
112
Guldmynt, 10 Mark, Tyska Nya Guinea Wilhelm II 1895, 01+,
Slutpris260 000 SEK
Värdering110 000 - 120 000 SEK
Avslutad
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
113
Silvertacka, 1000 gram finsilver, 999/1000, Degussa,
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
114
Okänd designer för Karl Andersson, Stockholm, skål på kulfötter, silver, vikt 950 gram,
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
115
Brosch, 18 karat rödguld med sötvattenspärlor, vikt 9,3 gram,
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
116
Olson, Axel, färglito, "Hamnbild",
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
117
Besticksuppsättning, 13 delar, förgyllt silver, David Andersen, Christiania (Oslo), sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
118
Okänd designer för C.I.A. Manna, Torino, figurin, bemålat och förgyllt porslin, "Danzatrice Orientale",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
119
Vaser, 1 par, lysterglaserat flintgods,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
120
Aladåbformar, 3 st, koppar, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
121
Soppslev, silver med svärtat träskaft, empire, 1800-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
122
Strösked, silver, gustaviansk, svensk modell,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
123
Quaich, sterlingsilver och förgylld mässing, arts-and-crafts, England, sekelskiftet 1900,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
124
Supkopp/tumlare på fot, silver, gustaviansk, slät, invändigt förgylld,
Slutpris2 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
125
Strösockerskål med lock, silver, gustaviansk, sekelskiftet 1800, urnformad med uppsvängda hänklar, lock med krönande pinjekotte,
Slutpris4 600 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
126
Yon, Edmond Charles, olja, klippbranter, Normandie,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
127
Gegerfelt, Wilhelm von, olja, skogdunge
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
128
Oljelampa, smide, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
129
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa, teak och mässing
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
130
Broderad textil, indo-persiskt kulturområde, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
131
Herrsavonett, silver, Osmanskt arbete omkring 1890, urtavla signerad Eski Chirket Constantinople,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
132
Bölling, Hans, egen verkstad, Risskov, skulptur, teak, ankunge,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
133
Engelbert, Stig (Stigbert) för Heribert Engelbert, tändsticksaskfodral, silver,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
134
Brosch, silver och ametist (?), jugend, 1900-talets början,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
135
Korg, silver, Holland, 1900-talets mitt, silvervikt 495 gram,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
136
Takampel, förgylld mässing med slipad glaskupa, empirestil, 1900-talets början, 4 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
137
Rosenthal, Philipp, kaffeservis, 58 delar, porslin, "Maria Rose", design 1916 ,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
138
Wandel, Ingrid, färglitografi, Cellokonsert",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
139
Sarpaneva, Pentti för Tuurun Hopea, hänge med kedja, patinerad brons, "Istappar",
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, antik Kaukasus,
140
Matta, antik Kaukasus,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
141
Kaffekanna, silver med svärtat trähandtag, empirestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
142
Skål, silver antagligen Danmark, så kallad skönvirke, omkring 1920, vikt 500 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
143
Myntskålar, 1 par, silver, total vikt 80 gram,
Slutpris1 600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
144
Sockerskrin, silver, Tyskland, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, vikt 240 gram,
Slutpris1 100 SEK
Värdering800 - 900 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.