Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
387
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
388
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
389
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
390
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 2/3 Specie Daler,  Danmark, Christian 7 1787,
391
Silvermynt, 2/3 Specie Daler, Danmark, Christian 7 1787,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
392
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
393
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
394
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
395
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
396
Goldscheider, Marcel, egen verkstad, Staffordshire, figurin, glaserat flintgods, dansande kvinna i folkdräkt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
397
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
398
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
399
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
400
Okänd dansk designer, möjligen Kai Kristiansen, armstol, bonad bok med svart skaiklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
401
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Deganello, Carmine  för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
402
Deganello, Carmine för Pablo Designs, San Francisco, tak/golvlampa, krom och polyester, "Solis",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
403
Skrivställ, svart marmor och förgylld mässing, 1800-talets 2 hälft, dekor av timmerstuga mm,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
404
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
405
Skalma Design Team för Skalma, Skals, soffa, såpbehandlad ek med textilklädsel, "Asmara",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
406
Mask/huvudprydnad, skuret trä, Bamun, Kamerun, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
407
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
408
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
409
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
410
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
411
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
412
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
413
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
414
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
415
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
416
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
417
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 5 000 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
418
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
419
Armstolar, ett par, gråmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
420
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
421
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
422
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 17-1800-tal, bildrulle, gouache, Diyu utdelar domar i underjorden,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
423
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
424
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
425
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
426
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
427
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
428
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Avslutad
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
429
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
430
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
431
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
432
Stolar, 6 st, vitmålat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
433
Matbord med 2 iläggsskivor samt buffet, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
434
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.