Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.
Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59
Citterio, Antonio för B&B Italia, fåtölj, vit läderklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Satsbord, 3 st, lackerat trä med kakelplattor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för NK, soffbord, mahogny med utdragbara skivor, engelsk stil, 1900-talets mitt, profilerad sarg,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kokholm, Fleming, pastell, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Silvermynt, 2/3 Specie Daler, Danmark, Christian 7 1787,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Wennemoes, Carl, olja, landskap vid sjö,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Mynt, 1 Thaler 1763 Friedrich August II(1733-1763) Kurfurstendömet Sachsen,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Silvermynt, 1 mark/16 skilling, Danmark Kristian IV 1645,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Silvermynt, Danmark, 2 skilling 1861. FELPUNSAT, skall vara 1681
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Seindal , Børge för P Westergaards Møbelfabrik, Silkeborg, byrå, palisander,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, taklampa, blyglas, modern tillverkning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrbetjänt, bonad bok, Fratelli Reguetti, 1900-talets mitt,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Soff/salongsbord, mahogny, 1910-20-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Säkerhetsskåp, FG modell HP05,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, rödlackerat och bronserat trä, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skåp, ek med smidda beslag, arts-and-crafts, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer för Gerold, figurin, porslin, svalor,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Barnmöbel/soffa med förvaring, vitlackerat trä,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, sängbord/bricka, bambu och rotting,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, 1950-60-tal, pinnstol, rödbetsad björk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tvättkommod, fur med vit marmorskiva, 1910-20-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kista ek på kulfötter, skuren och bonad ek, delvis 1700-tal,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd dansk designer, bokhylla, palisander, 1950-60-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, ek, "Lady",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, böjträ med grå fårskinnsklädsel, 'Kurva',
SlutprisInga bud
Värdering4 400 - 5 000 SEK
Armstolar, ett par, vitlackerat trä, rokokostil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Skulptur, skuren sten, 1800-tal, sjöjungfru,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, italiensk blomsterförsäljerska,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Byrå, valnöt och valnötsrot. nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hansen, Severin för Haslev/Royal Copenhagen, soffbord, palisander med infattade Tenerakakel, dessa design Nils Thorsson,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa, skuren mahogny, rokokostil, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hörnskåp, skuren ek, barockstil, 1800-talets slut,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Torkställningar, 8 st, fur, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kista, ek med smidda beslag, barock, 1700-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 SEK
Väggvitrinskåp, vitlackerat trä, 1920-30-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bengs, Carina för IKEA, dagbädd/utdragssäng, lackerat trä, Hemnes,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Armstolar, 3 + 1, svarvad och bonad alm, så kallade Windsorstolar,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Göte Möbler, fåtöljer, 1 par samt fotpall, metall med palisanderimiterande foliering,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK