Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
1
Slaglåsrevolver, så kallad "Pepperbox", stål och vitmetall med valnötskolv, E(dward M(ichael) Reilly & Co, omkring 1860, signerad "Reilly 302 Oxford St London, J R Cooper's Patent",
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
2
Carlson, Arvid, olja, "Gammal kvarn",
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
3
Bordslampa, glas med metallmontage, La Rochère, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
4
Haring, Keith, efter honom, gicléetryck, "Andy Mouse", efter original från 1985,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
5
Léger, Fernand, efter honom, akvatint, "Deux Soeurs", efter original från 1935,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
6
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
7
Signerad tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
8
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
9
Tsuba, järn, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
10
Tsuba, järn med fragmentariska spår av guld, Japan, Meiji, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall,
11
Jakobsson, Hans Agne, egen verkstad Åhus/Markaryd, lampbord, teak och svartlackerad metall,
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
12
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, vas, pokalglas,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
13
Damarmbandsur, stål, Longines Hydro Conquest, boettnummer 34151740, numrerad L3.247.4,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
14
Okänd japansk konstnär, Meiji, 1800-talets slut, bältespännen, 1 par, silver och flintgods, möjligen Satsuma,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
15
Bordsjordglob, Frankrike, sekelskiftet 1900, svart träsockel,
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
16
Björklund, Tord för IKEA, armstolar, 1 par, aluminium med svart skinnklädsel, "Stockholm",
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
17
Krahner, Annette för Skruf/Royal Krona, glasservis, 21 delar, glas, "Järnet",
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
18
Lindberg, Stig för Gustafsberg, askfat, glaserat stengods "Domino",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
19
Hammershøi, Vilhelm efter honom, heliogravyr (?), Solskin i Dagligstuen,
Slutpris900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
20
Flygplanspropellerspets, mahogny med mässingsbeslag, Tyskland, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
21
Valner, Ales, egen verkstad, Tjeckien, skålfat/skulptur, glas,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
22
Schäffenacker, Helmut Friedrich, egen verkstad, Ulm, väggrelief, glaserat lergods,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
23
Salsskåp, ek, 1700-tal, underdel med 4 lådor, överdel med 2 skåpdörrar unde så kallat Danzigerkrön,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
24
Arkitekt/ritbord, mahogny, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
25
Medlemsmärken, 7 st, 10 karat rödguld och emalj (1 med diamant), total vikt 16,2 gram, medföljer kedja 18 karat rödguld, vikt 1,2 gram,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
26
Spegellampett, skuret och förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i rokoko, 1760-70-tal,
Slutpris8 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
27
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, modell RD 1477,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt  Stockholmsarbete,
28
Väggur, förgyllt trä och pastellage, sannolikt sengustavianskt Stockholmsarbete,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Isphahan,
29
Matta, semiantik Isphahan,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
30
Okänd dansk (?) designer, armstolar, 1 par, bok,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Isphahan (?)
31
Matta, semiantik Isphahan (?)
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
32
Snedklaffsekretär, bonad ek, senbarock/rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
33
Tallrik, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), spår av förgylld blomdekor mot powder-blue-fond,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
34
Nylund, Anita för JIE, salt-, socker- samt pepparströare, glaserat flintgods, 'Familjen Pepparsson',
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Matta, semiantik persisk,
35
Matta, semiantik persisk,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
36
Okänd konstnär, antagligen USA, sekelskiftet 1800, sidenbroderi, "Memento Mori", föreställande kvinna vid monument,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
37
Okänd designer för Jason, Danmark, soffbord med undre tidskriftshylla, teak och ek med mässingsbeslag,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
38
Ekströn, Yngve, serveringsvagn, teak och laminat, "Thea",
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
39
Andersen, Hans C, soffbord/sideboard, massiv teak, 1950-60-tal,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
40
Okänd designer, 1900-talets mitt, stolar 1 par, furu,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wedel, Helene, gouache, komposition,
41
Wedel, Helene, gouache, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
42
Nilsson, Anne för Orrefors, ljusstake, delvis grön glasmassa, Celeste
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
43
Rehnquist, Bonnie, olja, "Skruvis" - motiv från Skreaholm, Falkenberg,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
44
Skoglund, Gustaf, olja, "I höstlandskapet",
Slutpris3 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
45
Skoglund, Gustaf, olja, "Landskap intill havet",
Slutpris1 600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
46
Brandes, Peter, färgetsning, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
47
Bordslampa, så kallad Bouillottelampa, nysilver, empirestil, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
48
Höglund, Erik för Boda, skålar, 3 st, orange glasmassa,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.