Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
145
Reseschatull, läder med 3 glasflaskor, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonsson, Björn, litografi, stadsmiljö
147
Jonsson, Björn, litografi, stadsmiljö
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
148
Koffert, papp och trä med metallbeslag, Alstermo bruk,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram,
149
Parti silver, bestick mm, total silvervikt cirka 500 gram,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram,
150
Ring, 18 karat rödguld med hematit, vikt 7,4 gram,
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
151
Kaasinen, Taisto för Uppsala Ekeby, askfat, glaserat lergods, "Pomona",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
152
Uppsatsskål, iriserande glas med förgyllt metallmontage, möjligen Wilhelm Kralik u Söhne, Böhmen,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
153
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindell, Lage, litografi, komposition
154
Lindell, Lage, litografi, komposition
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
155
Emitslöf-Dejmo, Ulla-Britt, olja, fiskebodar,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ytterkruka, porslin,  "Waldemarsudde",
156
Ytterkruka, porslin, "Waldemarsudde",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Eberhardson, Ebbe,  akvarell, Herde
157
Eberhardson, Ebbe, akvarell, Herde
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
158
Nylund, Gunnar, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram,
159
Sockerskål, silver, rokokostil, 1900-talets mitt, vikt 170 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram,
160
Assietter, 2 st samt skål, silver, total vikt 285 gram,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja, "Katt",
161
Qvarsebo, Mikael, olja, "Katt",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Mikael, olja,  "VIsionärt landskap med sländor",
162
Qvarsebo, Mikael, olja, "VIsionärt landskap med sländor",
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
163
Armstolar, 1 par, skuret och lackerat trä, gustaviansk stil, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
164
Okänd designer, fåtölj, grå textilklädsel,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
165
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
166
Okänd designer, 1960-70-tal, soffbord, mässing med oval glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, old Kirman,
167
Matta, old Kirman,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
168
Stenskiva, huggen och slipad grå marmor, Louis VX, 17-1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt",
169
Hallberg, Lars, akryl, "Höstflykt",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
170
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
171
Bajo, Gyula, olja, premonstratenserklostret i Zsámbék, Ungern,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
172
Mörner, Stellan, olja, "Barockportalen",
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
173
Frieberg, Ryno, olja, blomsterstilleben,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
174
Raatikainen, Mikael, olja, så kallad gåramålning,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
175
Löfman, Eric för Markströms, vas, sterlingsilver, vikt 240 gram,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
176
Thekanna, flintgods, Rörstrand Bengali,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas,  6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
177
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, 6 st, ljusblå glasmassa, Kartio, i originalförpackning,
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka,
178
Börjesson, Ansgarius, olja, Hanhals kyrka, Kungsbacka,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben,
179
Okänd konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
180
Skål samt vinkopp, porslin, Kina, 1800-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
181
Okänd designer, gungfår/pall, fur med vit fårskinnsklädsel,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
182
Skulptur, patinerad brons, Mandkesvara, möjligen Tibet, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Piphuvud, skuret sjöskum, 1800-talets mitt, i form av manshuvud med pälsmössa,
183
Piphuvud, skuret sjöskum, 1800-talets mitt, i form av manshuvud med pälsmössa,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
184
Höglund, Erik för Boda, vaser, 2 st, blå glasmassa, dekor av luftbubblor,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
185
Kaffekoppar, 2 st samt underfat 2 st, porslin, Meissen, 1700-tal, koppar samt 1 underfat Marcolinis period (1774-1814),
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
186
Miniatyrkniv i balja, silver, samestil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
187
Torchèrer/blackamoors, 1 par, förgylld och patinerad brons, 1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering32 000 - 34 000 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, olja, "Tidig vår",
188
Hallberg, Lars, olja, "Tidig vår",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
189
Ljusstake, brons, barock, 1700-talets 1 hälft,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
190
Skulptur, patinerad brons, Burma (?), 1900-tal, Buddhahuvud,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
191
Lindberg, Stig för Gustavsberg, skålfat, stengods med vit Cararraglasyr, 'Veckla',
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
192
Bägare, silver, svagt trumpetformad på delvis godronnerad fot, svisselerad blomdekor,
Slutpris350 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
193
Törnström, Ida, pastell, "Stugor vid Varfsmuren", Karlskrona,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.