Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
290
Okänd designer, 1900-talets 2 hälft, skulptur, glas, uggla,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas,
291
Okänd designer, möjligen Murano, vas, glas,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matta, semiantik Hamadan,
292
Matta, semiantik Hamadan,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
293
Lensdorf, Andreas, olja, "Naturdikt",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
294
Olson, Axel, färglito, "Strandfynd",
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa,
295
Ander, Gunnar för Lindshammar, vas, vitopak glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
296
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Rainbow",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
297
Olson, Axel, färglito, redskap på kaj,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
298
Olson, Axel, färglito, Rosor i skyn,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
299
Konsolur, bronserat och förgyllt trä och metall, Zenith Le Locle,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
300
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, oljemålningar, 1 par, överingenjör Adolf Ahlsell och hh née Lindström,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
302
Damsekretär, mahogny, gustaviansk, sekelskiftet 1800, låda samt skrivklaff bakom vilken inredning med lådor,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
303
Byrå, mahogny, oscariansk, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
304
Fåtölj med fotpall, grön läderklädsel, elektrisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
305
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll",
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
306
Okänd ungersk (?) konstnär, olja, blomsterstilleben,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
307
Olson, Erik, färglito, "TV-familjen",
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
308
Jonson, Sven, färglito, "Nocturne",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
309
Mörner, Stellan, färglito, "Speglingar",
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
310
Picart, Etienne efter Domencio, Zampieri (Il Domenichino), kopparstick, sekelskiftet 1800, "Symphonia",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
311
Byrå, mahogny med grå kalkstensskiva, gustaviansk stil, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
312
Okänd designer, 1950-tal, golvlampa med dubbla ljusarmar, lackerat metall och mässing,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jordglob med invändig belysning,
313
Jordglob med invändig belysning,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
314
Spelbord, skuren mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
315
Agnell, Olle, olja, Vid ån 1967
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
316
Takkrona, nysilver med lövformade prismor, så kallad burkrona, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
317
Malteste, Louis, poster, litograferad, 1800-talets slut, Thêatre Antoine (ex Menus-Plaisirs),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
318
Spitzweg, Carl, kopia efter, olja, "Ett besök",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
319
Okänd designer för Rörstrand, kaffeservisdelar, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
320
Okänd designer, möjligen för Strömbergshyttan, glasservis, 64 delar, kristall,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
321
Orup, Bengt för Johansfors, skulptur/skål, glas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
322
Salutkanon, svärtat gjutjärn, Hellefors Bruk, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris1 700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
323
Okänd designer, takampel, bärnstensfärgat glas, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
324
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
325
Bengtsson, Walter, färglito, " Spelrum Futurum",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt,
326
Eldh, Hjalmar, olja, stående akt,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
327
Signerad landslagsväst, Svenska Skicrosslandslaget,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
328
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
329
Saabye, Svend, färglito, "Tryk 2",
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
330
Kopieringspress, svartlackerat och förgyllt stål, F Soennecken,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
331
Alberius, Olle för Rörstrand, kaffeservis, porslin, "Forma", design 1971,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
332
Blomqvist, Kai för Kumela, Riihimäki, vas, delvis violett glasmassa, "Lähde" (källa),
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
333
Okänd designer, armstolar, 4 st, krom och plast,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
334
Friis, Achton, olja, landskap vid å,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Gils, Harald, olja, flygande alfågel,
335
Gils, Harald, olja, flygande alfågel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
336
Topp-Pedersen, Holger, olja, strandparti,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
337
Hallman, Adolf, gouache, flicka och stjärna,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
338
Ridinger, Johann Elias, kopparstick, "Der Schweins Jagd",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.