Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
194
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, lysterglaserat och förgyllt flintgods,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
195
Silvermynt, 1 Rubel, Ryssland, Nikolaus 1 1842,
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
196
Kalendermedaljer, 1 par, tenn, Oskar II 70 år 1899,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
197
Paupard, Marion, olja, hus i landskap,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Qvarsebo, olja, pastos komposition,
198
Qvarsebo, olja, pastos komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
199
Maruritzon, Bertil, akvatintcollage, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gavardie, Jean de, gouache, komposition,
200
Gavardie, Jean de, gouache, komposition,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
201
Pettersson, Lasse & Notman, Lennart för Swedese, fåtöljer, 1 par samt fotpall, bok med canvasklädsel, "Kornett",
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
202
Hörnskåp, ek, barock, sekelskiftet 1700, dekor av balusterformade halvkolonner och blinderingar,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
203
Armstolar, 1 par, bonad björk, biedermeierstil, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
204
Kaminur, förgylld brons och sköldpaddsimitation i André Charles Boulles manér, Tyskland, Louis XV-stil, 1800-talets mitt,
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
205
Sked, skuren masurbjörk med förgyllt silvermontage, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
206
Warth, Christian för Villeroy & Boch, Mettlach, tillskriven, krus, glaserat stengods med tennlock, 1800-talets slut,
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
207
Olson, Axel, etsning, Vindfläkt,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
208
Oljelampa, mässing, 1700-tal,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
209
Barometer, mässing, renässansstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
210
Bordsfotogenlampa, mässing, metall och majolika,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, olja, kustparti,
211
Johansson, Nils, olja, kustparti,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
212
Askfat, svärtat gjutjärn, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg,
213
3 delar grafik; C O Hultén, Knut Grane samt Bertil Lundberg,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I",
214
Fullman, Sylvia, akvatint, "Ägget I",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux,
215
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglito, Femme et oiseaux,
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
216
Olson, Axel, etsning, En fågel i handen,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
217
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Bogsund" (Ulricehamn),
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
218
Steen, Jan, skulptur, terrakotta, "Moder med barn"
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
219
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, vitlackerad träskiva med metallfot.
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
220
Forssell, Christian Didrik efter Gérard, Francois, kopparstick, Karl XIV Johan,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
221
Wiinblad, Björn, egen verkstad, kolossalfontän, fajans, dekor av stående kvinna,
Slutpris20 000 SEK
Värdering22 000 - 24 000 SEK
Avslutad
Jonson, Alvar, olja, komposition,
222
Jonson, Alvar, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
223
Olson, Axel, färglito, Sprucket krus,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
224
Thorén, Esaias, färglito, komposition med ansikte och vas,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
225
Svipdag, Elin, olja, "Vid havet",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
226
Applicquer, 1 par, förgylld brons, rokokostil, 1800-talets slut,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
227
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Louis XVI, antagligen Nordtyskland,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
228
Okänd ungersk konstnär, etsning, porträtt av Primaten av Ungern, kardinal János Csernoch,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
229
van der Aveelen, Jan efter Dahlberg, Erik Jönsson, kopparstick, "Kungsbacka",
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
230
Medlemsmärken, 2 st, 10 karat rödguld med emalj, total guldvikt cirka 4 gram
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
231
Grane, Knut, linoleumsnitt, 3 st, kompositioner,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
232
Nordenborg, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
233
Matisse, Henri, efter honom, färglito, "Danseuse Créole",
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
234
Bertil & Ullrica Hydman-Vallien, vas/flaska, glas,
Slutpris700 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
235
Hoyland, John, akvatint och linjeetsning, "Memphis" (blue) 1980
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
236
Höglund, Erik för Boda Smide, takkrona, smide med vita och bruna glasdetaljer,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
237
Armstol, skuret och lackerat trä, transition senbarock-rokoko, 1700-talets mitt,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
238
Olson, Axel, färglito, "Röd kväll", ur mappen 1967-68,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
239
Olson, Axel, färgetsning, Nycklar,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old/semiantik Pakistan,
240
Matta, old/semiantik Pakistan,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
241
Keinen, Imao (efter honom ?), träsnitt, två gäss,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.