Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
49
Elwén, Ove för Orrefors, ljusstakar, 2 st, glas, "Eternell",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
50
Parti fiskerullar, bl.a ABU, Penn Reels och Roddy
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800,
51
Golvur, valnöt med intarsia, England, George III, sekelskiftet 1800,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
52
Parti silvermynt, cirka 150 st, Riga,
Slutpris2 400 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
53
Leksak, litograferad plåt, Wilhelm Krauss, 1920-tal, karusell,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
54
Malmeström, Akke Hugh, olja, "Gammal går med skördefolk, Gesunda",
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
55
Skulptur, patinerad brons, så kallad Grand-Tour-souvenir, 1800-tal, stående hjort,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
56
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Georg Jensen "Daisy",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
57
Brosch, förgyllt, sterlingsilver och emalj, Anton Michelsen "Daisy",
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
58
Ekström, Chenia (Eugenia), olja, "Hav och klippor" (Strandklippor Bretagne),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
59
Ehrner, Anna för Kosta Boda, glasservis, 84 delar, "Line", design 1982,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
60
Tantalus, nysilver med dubbla glasflaskor,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
61
Aftonväska, svart siden med silvermontage, sekelskiftet 1900,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
62
Nylund, Anita för JIE, kryddburk, flintgods med teaklock, "Kryddgränden 7",
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
63
Myntsvärd, brons och buxbom med sidentrådar, Kina,
Slutpris5 500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
64
Collier med hänge, turkos och förgyllt silver, Kina, 18-1900-tal,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
65
Sedelklämma, sterlingsilver med cabochonslipat tigeröga,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
66
Cullberg, Erland, färglito, figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
67
Olson, Axel, färglito, "Hanna och tvättkorgen",
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
68
Lindstrand, Vicke för Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat lergods, sittande troll,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
69
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Syd",
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
70
Okänd designer för Aarre & Krogh, Randers, collier, sterlingsilver,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
71
Myntalbum med mynt, 2 st, hela världen,
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
72
Silvermynt, 1/5 Specie Daler Christian VII Norge 1801,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
73
Myntalbum med mynt, hela världen, delvis silver.
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
74
Parti theskedar, silver, total vikt 195 gram,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
75
Kaminur med klockspel, antagligen England, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
76
Okänd designer (Kai Kristiansen?), 1950-60-tal, bokstöd, 16 st, teak och lackerad metall,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti äldre stereoskopbilder,
77
Parti äldre stereoskopbilder,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
78
Stort parti äldre, delvis handkolorerade vykort,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
79
Ikonen, Hannu för Valo Koru, Finland, 1900-talets 2 hälft, hängsmycke, patinerad brons, renlav,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
80
Kolossalvas, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
81
Andersen, Johannes för Uldum, armstol, palisander,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
82
Dragspel i låda, Frontalini, Castalfidardo,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
83
Okänd designer för Gebra, soffa/lampbord, stål med härdad glasskiva,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
84
Gräddkanna, svart lergods, så kallat basalt-ware, England, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
85
Ljusstake, svärtat smide, så kallad stumpastake, 1800-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
86
Thelander, Pär Gunnar (PG), färgetsning, "Elementära former II",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
87
Wikkelsø, Illum för Niels Eilersen, tillskriven, armstol, svartlackerad ek med grön textilklädsel,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
88
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
89
Medaljsamling, 24 st, 925/1000 silver, Sveriges regenter, total vikt 648 gr,
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
90
Hörnskåp, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
91
Silvermynt, 1 Thaler, Gustav II Adolf Augsburg 1632,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
92
Vitrinskåp, mahogny med intarsia, Danmark, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
93
Livréknappar, 7 + 4 + 5 st, försilvrad brons respektive mässing, 17-1800-tal, dekor av friherreliga ättens Silfverschiöld vapen,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
94
Kopparmynt, 1 Öre, Gustav II Adolf 1627,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
95
Glasmålning, blyinfattad, 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, antik Lezgi, Dagestan,
96
Matta, antik Lezgi, Dagestan,
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.