Laddar...
Aprilauktion
Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.
Visning:
Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00
Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00
Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59
Lägsta föremålsnummer
242
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
243
Matta, old Hamadan (?) galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
244
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
245
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
246
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
247
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
248
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
249
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
250
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
251
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
252
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
253
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
254
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
255
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
256
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
257
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
258
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
259
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
260
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
261
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
262
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
263
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
264
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
265
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
266
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
267
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
268
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
269
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
270
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
271
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
272
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
273
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
274
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
275
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
276
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
277
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
278
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
279
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
280
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
281
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
282
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
283
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
284
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
285
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
286
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
287
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
288
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
289
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.