Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
242
Okänd svensk designer i Carl Malmstens art, 1910-20-tal, sängramar, 1 par, alm med intarsia, Swedish Grace,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matta, old Hamadan (?) galleri,
243
Matta, old Hamadan (?) galleri,
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
244
Okänd kinesisk konstnär, Qing, 1800-tal, gouache,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
245
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
246
Lindström, Bengt, färglito, figurkomposition,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
247
Earlom, Richard efter Cipriani, Giovanni Battista, akvatinter och linjeetsningar, 1 par, Myriams brunn respektive Marie Bebådelse,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
248
Piranesi, Giovanni Battista, kopparstick 1 par, ur "Varie Vedute di Roma Antica, e Moderna", Rom omkring 1748,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
249
Stålhane, Carl Harry för Designhuset, matservisdelar, glaserat stengods, 1970-tal,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
250
Johansson, Nils, relief, koppar, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
251
Henning, Gerhard, etsning, "Äventyr",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
252
Stæhr-Nielsen, Eva för Saxbo, vas, celadonglaserat stengods,
Slutpris8 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
253
Onsberg, Ulf, färglito, parkbänk,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
254
Dobrowsky, Josef, akvarell, blomsterstilleben,
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
255
Warren, Joseph, olja, pojke med hundvalpar,
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
256
Bordsur/miniatyrgolvur, mahogny, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
257
Fickursfodral, skuret, bemålat och bronserat trä, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
258
Bordslampa, porslin med mässingsmontage, så kallad Heiberglampe,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
259
Mortel med pistill, barock, 16-1700-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
260
Okänd designer för Tellek, Helsingfors, golvlampa, industridesign, 1950-60-tal,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
261
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstake, gjutet glas, Festivo,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
262
Okänd designer, taklampa, grönt glas och mässing,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
263
Höglund, Erik för Boda, parti koboltglas, 6 delar,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
264
Okänd japansk konstnär, thekanna, cloissonné, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, fjärilar mm,
Slutpris250 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
265
Okänd designer för Trivsel Belysning AB, Hökerum, bordslampor, 1 par, mässing,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
266
Myntalbum med äldre mynt och sedlar, Ryssland, Estland, Tyskland mm,
Slutpris4 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
267
Okänd dansk konstnär, akvatint och linjeetsning, bro i Christianshavn, Köpenhamn,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
268
Jonson, Sven, färglito, "Fragment mot natthimmel",
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
269
Jonson, Sven, färglito, "Stenbrottet",
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
270
Börjesson, Rolf, olja, konkret komposition "Blå",
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
271
Kopparmynt, 1 Öre Silvermynt, Karl XI 1673,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
272
Kopparmynt, 1 Öre, Kristina 1652,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
273
Silvermynt, 4 Öre Sölfwer Mynt, Karl XII 1716
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
274
Parti silvermynt, hela världen, 16-1800-tal,
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
275
Okänd designer, muggar, 9 st, glas,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
276
Kärrstrand, Stig A, olja, komposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, komposition,
277
Okänd konstnär, olja, komposition,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
278
Okänd keramiker, 1950-60-tal, vas, glaserat lergods,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
279
Skald, Sven, pastell, "Morgondis",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
280
Hansson, Brita, olja, afrikanska kvinnor på strand,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
281
Bengt & Lotta (Bengt Lindberg & Lotta Glave), egen verkstad, vinställ, svartlackerat smide,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
282
Skulptur, skuret och bemålat trä, Sydamerika, 1800-tal, stående präst-helgon,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
283
Vas, glaserat lergods, Persien (?) 1800-tal,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
284
Nylund, Anita för JIE, sillburk, flintgods med teaklock, Frits Friska Fisk,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
285
Hallberg, Lars, olja, "Särdal" - från Skallen,
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
286
Eringstam, Rune, olja, "Grustag, Mollaryd",
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
287
Grundtvig, Ernst, olja, kubistisk hamnscen,
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
288
F A Porsche design för Italiana Luce, bordslampa, plast, "Jazz",
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
289
Okänd italiensk (?) designer, vas, glas, polykrom underglasyrdekor,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.