Laddar...

Aprilauktion

Aprilauktion söndagen den 24/4 klockan 16.

Visning:

Fredag 22/4 klockan 12.00 - 19.00

Lördag 23/4 klockan 10.00 - 17.00

Söndag 24/4 klockan 12.00 - 15.59

Aprilauktion
Avslutad
Okänd designer, rullbord, bok med dubbla vita laminatskivor,
531
Okänd designer, rullbord, bok med dubbla vita laminatskivor,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
532
Fåtölj, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd norsk (?) designer, fåtölj med fotpall, bonat trö med lös, brun läderklädsel,
533
Okänd norsk (?) designer, fåtölj med fotpall, bonat trö med lös, brun läderklädsel,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, ek, 1900-tal,
534
Stolar, 4 st, ek, 1900-tal,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Cafébord, trä med aluminiumfot, modern tillverkning,
535
Cafébord, trä med aluminiumfot, modern tillverkning,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
536
Ytterfoder, flintgods, Promoto Keramik (Malmö Porslinsmåleri),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
537
Skulptur, keramik, 1900-talets slut, sittande Cavalier King Charles spaniel,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skåp, skuren och bonad ek, renässansstil, 1800-talets slut,
538
Skåp, skuren och bonad ek, renässansstil, 1800-talets slut,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
539
Stolar, 4 st, skuret och lackerat trä, gustavianska herrgårdssnickerier,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
540
Bordsbestick, 18 delar, silver, Sachsisk modell,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
541
Serveringsbricka, nysilver, 1900-talets mitt,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti äldre vykort,
542
Parti äldre vykort,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pump samt smörjspruta, mässing, 1900-talets 1 hälft,
543
Pump samt smörjspruta, mässing, 1900-talets 1 hälft,
Slutpris250 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti hattar, stärkkragar mm,
544
Parti hattar, stärkkragar mm,
Slutpris1 200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Radio, Philips, 50-tal,
545
Radio, Philips, 50-tal,
Slutpris150 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrin, bonad ek, 1800-talets 2 hälft,
546
Skrin, bonad ek, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris150 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Vas, chamotterat och grönglaserat lergods, transition jugend/art-déco, omkring 1920,
547
Vas, chamotterat och grönglaserat lergods, transition jugend/art-déco, omkring 1920,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
548
Okänd konstnär, 1950-tal, byst, svartlackerad gips och växtfiber,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
549
Parti snusflaskor, glas, 14 st, Kina, modern tillverkning,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
550
Parti porslin, så kallat äggskalsporslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?),
551
Okänd designer, 1900-talets mitt, taklampa, glas och bakelit (?),
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
552
Okänd designer för Muuramen Tuolitehdas Osakeyhtiö, Muurame, salongsmöbel, 10 delar,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Matsalsstolar, 12 st, skuren och bonad bok, Hepplewhitestil,
553
Matsalsstolar, 12 st, skuren och bonad bok, Hepplewhitestil,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
554
Fiol, Bruno Klemm, Markneukirchen, Tyskland,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
555
Okänd designer för Rabami, Danmark, stapelstolar, 12 st, krom och röd plast,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Köksskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 9 lådor och 5 skåpsdörrar,
556
Köksskåp, avlutad fur, sekelskiftet 1900, 9 lådor och 5 skåpsdörrar,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggskåp, ek, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
557
Väggskåp, ek, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Golvur, mahogny, England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
558
Golvur, mahogny, England, George IV, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti bijouterier, ur mm,
559
Parti bijouterier, ur mm,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
560
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen musselmalet,
Slutpris1 200 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
561
Matservis, 27 delar, porslin, B&G, Aarestrup,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Tidskriftshållare med hjul, mahogny,
562
Tidskriftshållare med hjul, mahogny,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matta, old persisk,
563
Matta, old persisk,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Lådspegel, delvis svärtad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
564
Lådspegel, delvis svärtad björk, biedermeier, 1800-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
565
Hansen, Emil, olja, klipparti från Bornholm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
566
Okänd designer, fåtölj, skuren och bonad ek,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
567
Mannerheim, Lillemor för Gefle, kaffekanna, svartglaserat lergods, "Mangania",
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer 1950-tal, gungstol, vitlackerat trä,
568
Okänd designer 1950-tal, gungstol, vitlackerat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
569
Wärff, Göran för Pukeberg, glasservisdelar, "Rustica", design cirka 1960,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
570
Fisktallrikar, 6 st, flintgods, Johnson Brothers Seafare,
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Réaumurtermometer i skyddsglas, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, palisander med intarsiadekor och brännförgyllda detaljer,
571
Réaumurtermometer i skyddsglas, Danmark, senempire, 1800-talets 1 hälft, palisander med intarsiadekor och brännförgyllda detaljer,
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Spel, Fotbollspelet "Nick-i", 1900-talets mitt,
572
Spel, Fotbollspelet "Nick-i", 1900-talets mitt,
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
573
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, hermelin,
Slutpris450 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
574
Lockask, porslin, Royal Copenhagen, polykrom dekor av saxisk blomst,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
575
Bålskål. porslin, Kina, antagligen Jiaqing (1796-1820),
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
576
Skinkfat, flintgods, Rörstrand, 1900-talets början,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
577
Blunddocka, Schildkröt, 1910-20-tal,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sockerlåda med -huggare och undre låda, valnöt, sekelskiftet 1900,
578
Sockerlåda med -huggare och undre låda, valnöt, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.