Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 6h
Nikander, Pancho för Artek, tidningshylla/vedkorg, svartlackerat böjträ, "Kanto", h 56,5 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Laserstein, Lotte, julkort och brev, 3 delar
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Andersson, Bernard, skulpturer, saltglaserad keramik, djur samt troll
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Linderholm, Gösta, litografier, 6 st, signerade
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Parti keramik, Tilgmans, 7 delar, väggplattor mm,  längd 7-31 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Parti glas, 12 st, bl.a Sarpaneva, Edenfalk mm, höjd 11-21 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 6h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 6h
Förstärkare, Okyo A-8067
Förstärkare, Okyo A-8067
Starting bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Hillfon, Curt, litografier, signerade, 7 st
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Persson, Ove, lito, "Återblick", signerad och daterad -78, numrerad HC XXII/XXX, pappersstorlek 50 x 60 cm
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Hartmann-Lagerwall, Charlotte, gouache, "Göteborgs hamn", signerad, synlig pappersstorlek 46 x 64 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Håfström, Erik, olja, hamnbild, signerad, 40 x 80 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Johansson, Nils, olja, kustlandskap, signerad, 22 x 30 cm
Current bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Linderholm, Emilia litografier, 11 st, signerade
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Nilsson, Nils-Erik, olja, kustmotiv med eka, signerad, 33 x 41 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Olsson-Snogeröd, Karl-Erik, färglitografi, komposition med hundar, signerad, daterad -90 samt numrerad 666/760, synlig pappersstorlek 29 x 38 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Boêthius, Lars, olja, landskap, signerad, 38 x 46 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Ollers, Edvin för Schreuder & Ohlsson, ljusstakar, 8 (!) st, tenn, funkisstil, signerade, h 12 cm
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 6h
Pissarro, Camille, efter, offset, "Vägen till Louveciennes", signerad i trycket, 44 x 54 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Okänd designer, barnstolar, 1 par, delvis lackerat trä, stapelbara, höjd 55 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd designer för Nordic Brands, barnstolar, 1 par, bok, stapelbara, höjd 62 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Vinsch, krom, diameter 9 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Stereoskop, Viewmaster med bilder, bland annat Drottning Elisabeths kröning
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Ramar, 8 st, björk, 1800-tal, h 24 - 33 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Okänd designer, soffbord, fur, 60 x 60 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK