Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 6h
Tallrik samt 3 skålfat, porslin, Kina, Qianlong (1736-95), diameter 14-22 cm, tallriken med gammal lagning
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Kaffeskedar, silver, 6 st, Markströms Uppsala, vikt 53 g
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Bägare, silver, svagt trumpetformad, stämplad CG Hallberg 1955, höjd 18,5 cm, vikt 245 gram
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Kaffeskedar, silver, 12 st, T H Marthinsen, Norge, vikt ca 95 g
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid4,600 SEK
Est4,800 - 5,000 SEK
5d 6h
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Okänd dansk designer, soffa, bonat trä med svart läderklädsel, b 124 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Kanna, grönglaserat lergods med zoomorf mynning, Persien, Qajar eller äldre, h 36 cm, lagningar
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Helgonkrona, förgylld mässing med infattade glasstenar, så kallad Marienkrone, Österrike (?), 18-1900-tal, höjd inklusive sockel 25 cm
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Rock/kavaj samt 2 västar, Hanna Morris, proveniens: klädesplaggen har ägts och burits av brottaren Frank Andersson
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Minnesmynt, sterlingsilver, 12 st, Svenska Dagbladets bragdmedaljörer, Mynthuset, total vikt 300 g, medföljer originalschatull i trä, detta längd 28,5 cm
Starting bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
5d 6h
Glemme, Dagmar & Johansson, Micke, golvvas, glas, dekor i graalteknik av ansikten och cello, signerad, höjd 49 cm
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK