EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
724
Johansson, Hans, olja, landskap, signerad och daterad -90, 35 x 65 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
725
Olson, Axel, färgetsning, "Dörr mot ljuset", från mappen 'Vila och vaka' ed GKM, tryckt hos Adrien Maeght Paris, signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 39 x 54 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
726
Skrivbord, valnöt, oscarianskt, sekelskiftet 1900, 5 lådor i sarg, läderimiterande skiva, längd 120 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
727
Okänd konstnär, olja, pojkar vid gärdesgård, signerad Hedman och daterad 39, 75 x 115 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
728
Federspiel, Kai, olja, åkerväg, signerad, 45 x 64 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
729
Ydström, Gösta, olja, jakthundar, signerad och daterad 1940, 46 x 58 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
730
Sidobord, mahogny, empirestil, 1900-tal, halvmåneformat, låda i sarg, längd 60 cm, fanerskada
Final bid500 SEK
Est300 - 400 SEK
731
Olson, Axel, färgetsning, "Strandkväll", signerad och numrerad EA 22/25, synlig pappersstorlek 40 x 47 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
732
Okänd designer, bordslampa, glas och palisanderimiterade dekor, 1960-tal, höjd inkl skärm 69 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
733
Okänd designer för Boda, karaff samt ishink, höjd 17 resp 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
734
Ström, Per Olof för Alsterfors, vas, gråtonad glasmassa, signerad, h 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
735
Ahlgrensson, Fritz, akvarell, flanerande par, signerad och daterad 1891, 23 x 31 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
736
Point, George, färglitografi, komposition, signerad och numrerad 5/40, pappersstorlek 58 x 58 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
737
Filetkniv i balja, Mustad samt svampkniv i balja, framstår oanvända
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
738
Parti silversmycken, 2 kedjor samt 3 hängen, bland annat Björn Borg och silvertacka
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
739
Hängen 2 st, 18 karat rödguld, 1 stämplat Bengt Hallberg Köping, 1 med lapis lazuli, svensk importstämpel, total guldvikt cirka 1,4 gram
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
740
Kaffeskedar, 6 st, silver, svensk spetsig, total vikt 70 gram
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
741
Saltflaska samt salladsbestick, masurbjörk och renhorn, sameslöjd, framstår oanvända
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
742
5 delar läderarbeten, påsar mm, sameslöjd, framstår oanvända
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
743
3 delar sameslöjd, renhorn mm, konservöppnare, korkskruv samt eldstål
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
744
3 delar sameslöjd, renhorn mm, 2 konservöppnare samt eldstål
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
745
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. skrivställ, 3 delar, brons, dekor av schäferhundar, ställ l 37 cm
Final bidNo bids
Est1,400 - 1,500 SEK
746
Hedberg, Hans, egen ateljé, Biot, Frankrike, skulptur, starkeldsfajans, äggformad, turkosmelerad glasyr, signerad, h exklusive sockel 11 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
747
Forssell, Pierre för Skultuna, tak/fönsterlampa, mässing, modell 131, h 18 cm
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
748
Forssell, Pierre för Skultuna, tak/fönsterlampa, mässing, modell 131, h 18 cm
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
749
Forssell, Pierre för Skultuna, tak/fönsterlampa, mässing, modell 131, h 18 cm
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
750
Nylund, Gunnar & Dahl, Oscar för Lidköping, lockurna, stengods, "Flambé", dekor möjligen ur Gösta Berlings saga, signerad, h 26 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
751
Keramiktavlor, 1 par, höjd 21 cm, mindre nagg
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
752
Hydman-Vallien, Ulrica, tallrikar, "Mine", 9 st, gjuten delvis grön, brun samt svart glasmassa, gjuten signatur, diameter 28 cm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
753
Dragspel, Traviata, medföljer låda
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.