Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 3 st, centrifugerad glasmassa, "Fuga",  design 1953, gjuten signatur, dia 16 - 21 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Slagbord, ek, 1800-tal, låda i sarg, totalt 185 x 106 cm, slitage
Final bid3,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Väska, svart nylon med läderdetaljer, Longchamp, l 63 cm, framstår oanvänd
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Bolin, W A, dessertsked, silver, Modell F, l 18 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Fat, förtent koppar (?), Islamiskt kulturområde, dia 55 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Olson, Erik, litografi, Valdemosa, signerad och daterad 1974, numrerad 159/260, synlig pappersstorlek 36 x 49 cm
Est300 - 400 SEK
Moomin Characters för Arabia, Muminmuggar, 6 st, porslin, h 8 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Grün, Hugo, egen verkstad, Köpenhamn, ljusstakar, 1 par, nysilver, organisk form, i originaletui från Illums, l 7 cm
Est300 - 400 SEK
Kuvertaskkopp, silver, Spanien (?), i form av tastevin, l 8 cm, vikt 50 gram
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 60 gram
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Snibbsked, silver, 1600-tal (?), oidentifierade stämplar, l 20 cm, vikt 25 gram
Final bid600 SEK
Est300 - 400 SEK
Matsked, silver, 1700-tal, oidentifierade stämplar, l 21 cm, vikt 45 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Råttsvanssked, silver, 16-1700-tal, slät modell, oidentifierad mästarstämpel och åldermansranka, l 21 cm, vikt 40 gram
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Gustavsberg, 1960-tal, thekoppar 11 st samt underfat 12 st, benporslin, handmålad dekor i oxblodsfärgad glasyr
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernard, parti skor, glaserat lergods, längd 9-13 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, old persisk, 200 x 80 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, sign, h 31 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Birger Larsson, Bodafors, lampbord, teak, längd 58 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulpturer, terrakotta, vädurar, 1 par, höjd 14 cm
Est300 - 400 SEK
Lockurna, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 48 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, terrakotta, sittande akt, signerad, h 35 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, parti tobakstillbehör, lergods, längd 11-14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Andersson, Bernhard, skulpturer, terrakotta, flicka med docka samt sittande flicka signerade, h 17-21 cm
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Andersson, Bernard, skulptur, lergods, kvinnobyst, höjd 18 cm
Est500 - 600 SEK
Parti silvermynt, total vikt 90 gram varav 48 gram finsilver
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Svampkniv i läderbalja, masurbjörk, stål och borst, framstår oanvänd
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK