Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 6h
Arnolds, Gustav, olja, stilleben, signerad, 38 x 46 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Parti bestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 445 gram, delvis med ägargravyr
Starting bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
5d 6h
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med bakelitskaft, stämplade C G Hallberg Stockholm 1954, total vikt 820 gram, ägargravyr
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Matskedar, 11 st, silver, modell Chippendale, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1938, l 22 cm, total vikt 785 gram
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Stort parti silver; skedar, kaktänger mm, 18-1900-tal, total vikt 775 gram
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Current bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Okänd designer för Wilhelm T Binder, Schwäbisch Gmünd, 1900-talets mitt, sockerskål samt gräddkanna, silver, h 8-9 cm, total vikt 130 gram
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Bägare, 4 st, silver, h 7-9 cm, total vikt 185 gram, 1 med ägragravyr
Current bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
5d 6h
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Kaffeservis,   delar, porslin, B&G, Julros, kaffekoppar med underfat samt assietter, ca 35 delar
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Kolsyregevär, Crosman Black Diamond, mod 782, medf kikarsikte, längd 91 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Ström, Carsten, olja, kustmotiv, signerad, 48 x 61 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
5d 6h
Starting bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
5d 6h
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Current bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-45,  samt 2 bajonetter, 1 M/1864 med bärläder, 1 oidentifierad (utländsk?), varhake bruten, laddstake saknas, kompletterad, slitage
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Skål, grönopakt glas med hänkel i metall, Bagley, Bristol, art-déco, 1920-tal, l 10 cm, minimal bottennagg
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Tvättbalja, koppar på smidesställning, 1900-tal, dia 68 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Skål, Waltherglas, Mikasa, polykrom dekor, längd 18 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd 41 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK