EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 25/10 12 - 19
Lördag 26/10 12 - 17
Söndag 27/10 12 - 16
Auktion 27/10 16.00
Lowest lot number
241
Arnolds, Gustav, olja, stilleben, signerad, 38 x 46 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
242
Hörnskåp, mahogny, senempire, 1800-talets mitt, 1 låda samt skåpsdörr, h 152 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
243
Skogh, Svante, skänk med överskåp, teak, "Vindö", höjd 172 cm
Final bidNo bids
Est800 - 900 SEK
244
Okänd designer för Blond, Värnamo, Up-Light, krom och vitlackerad metall, modell 283, h 178 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
245
Jonson, Sven, färglito, portalen, signerad och numrerad HC XXXXVII/LX, synlig pappersstorlek 44 x 54 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
246
Parti bestick, silver, gammalfransk modell, 18-1900-tal, total vikt 445 gram, delvis med ägargravyr
Final bid3,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
247
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna med bakelitskaft, stämplade C G Hallberg Stockholm 1954, total vikt 820 gram, ägargravyr
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
248
Matskedar, 11 st, silver, modell Chippendale, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1938, l 22 cm, total vikt 785 gram
Final bid5,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
249
Stort parti silver; skedar, kaktänger mm, 18-1900-tal, total vikt 775 gram
Final bid5,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
250
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1889, 8,96 gram 900/1000 guld
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
251
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 2 st, "mårgon då fåglarna spelade", signerade
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
252
Skulptur, skuret trä, antagligen Västafrika, 1900-tal, i form av stående kvinna, h 39 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
253
Ordenstecken, 3 st, medalj mm från engelska Most Venerable Order of the Hospital of Saint John of Jerusalem (Johanniterorden)
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
254
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-tal, stående kvinna, h 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
255
Figurin/fetisch, så kallad Maternity Figure, skuret trä, antagligen Senufo, Elfenbenskusten, 1900-tal, sittande kvinna med lös huvudprydnad, h 51 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
256
Okänd designer för Wilhelm T Binder, Schwäbisch Gmünd, 1900-talets mitt, sockerskål samt gräddkanna, silver, h 8-9 cm, total vikt 130 gram
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
257
Bägare, 4 st, silver, h 7-9 cm, total vikt 185 gram, 1 med ägragravyr
Final bid1,300 SEK
Est800 - 900 SEK
258
Symaskin, Pfaff Hobbylock 756 med tillbehör, i originalförpackning
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
259
Kaffeservis, delar, porslin, B&G, Julros, kaffekoppar med underfat samt assietter, ca 35 delar
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
260
Kolsyregevär, Crosman Black Diamond, mod 782, medf kikarsikte, längd 91 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
261
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 9 st, "Marcuses skog", ur mappen Hommage a Cornelis Vreeswijk, signerade
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
262
Okänd designer för Royal Copenhagen, kaffekoppar 48 st samt underfat 10 st, porslin
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
263
Thams, Georg, hans art (?), fåtölj, brunt (konst?)läder på så kallade "Shakerben" i stål,
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
264
Ström, Carsten, olja, kustmotiv, signerad, 48 x 61 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
265
Isabey, Jean Baptiste, efter, porslinsmålning, drottning Hortense av Holland med sonen, senare Napoleon III, a tergo daterad 1944, 19 x 16 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
266
Malmsten, Carl för Bodafors, karmstol, björk med grön ylleklädsel, Herrgården
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
267
Malmsten, Carl för Åfors, skrivbord, ljus björk, Nya Guldheden, stämpelsignerat, längd 120 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
268
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i vitt fårskinn, något slitage
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
269
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
270
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6000 C, medföljer spö
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
271
Blomlådor, 3 st, zink, 1900-tal, l 52 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
272
Okänd designer, 1900-talets mitt eller 2 hälft, ytterbelysning koppar med gul glaskupa, h 48 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
273
Leandersson, Anna, egen verkstad, Långås, servisdelar, stengods, bland annat 8 thekoppar och 7 assietter, dekor i svart och guld, signerade
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
274
Damskor, 1 par, svart läder med nitar, Pierre Balmain, studded ballet flats, stl 38
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
275
Hvass, Niels för Skagerak, hatthylla, svartlackerad ek, "Cutter", stämpelsignerad, l 120 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
276
Okänd designer, matgrupp, ek, 8 stolar samt bord med 2 förlängningsskivor, detta tot längd 300 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
277
Gevär, slag- från flintlås, M/1815-45, samt 2 bajonetter, 1 M/1864 med bärläder, 1 oidentifierad (utländsk?), varhake bruten, laddstake saknas, kompletterad, slitage
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
278
Lindstrand, Vicke för Kosta, skål, slipad kristall, signerad, diameter 22 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
279
Skål, grönopakt glas med hänkel i metall, Bagley, Bristol, art-déco, 1920-tal, l 10 cm, minimal bottennagg
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
280
Tvättbalja, koppar på smidesställning, 1900-tal, dia 68 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
281
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i svart, 200 x 85 cm, smärre nagg
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
282
Brandbil, delvis bemålat trä, 1900-talets mitt, BRIO, total l cirka 65 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
283
Okänd designer för Sovet, Italien, spegel, metall och glas, dekor i rött, 120 x 65 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
284
Okänd designer för Hjort Knudsen, snurrfåtölj, svart läderklädsel på kromad fot, etikettmärkt
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
285
Vallien, Bertil för Kosta Boda, champagnestrutar, 1 par, glas med ingjuten dekor, "Millennium", signerade och numrerade 5875 respektive 5876, h 26 cm, i originaletui med certifikat
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
286
Skål, Waltherglas, Mikasa, polykrom dekor, längd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
287
Armstolar, 1 par, skuret och gråmålat trä, gustaviansk stil, 1900-tal, så kallad Svensk Modell, klädsel i (konst?)sidenbrokad
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
288
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd 41 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.