Loading...

Oktoberauktion

Visning:

Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Oktoberauktion
Include closed lots
5d 6h
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
289
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, olja, porträtt av Dr John Alnutt Talbot (1805-58), Talbot Hill Plantation, Fayette, Howard County, Missouri, 77 x 64 cm
Current bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
290
Margarinlåda, Vera, Zenith, 1900-talets mitt eller första hälft, längd 56 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
291
Okänd designer för Skultuna Messingsbruk, kandelaber för 4 ljus, mässing, "Mistel", design 2002, höjd 29 cm, i originalförpackning
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
292
Sjögren, Christer för Lindshammar, skulpturer, 2 st, glas, 1 signerad, höjd 12-25 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
293
Sörensen, Carl Frederik, efter, porslinsmålning, B&G, "Fregatten Jylland under Island 1874, 21 x 29 cm, numrerad 2369/2500
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 6h
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
294
Le Breton, Louis, litografi, handkolorerad, "La 1ère Division de la Flotte Anglaise de la Baltique partant de Spithead. Mars 1854", synlig pappersstorlek 50 x 72 cm, slaget vid Bomarsund på Åland
Starting bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
5d 6h
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
295
Matta, old Pakistan, Ghommönstrad, 300 x 195 cm
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Brasset, mässing koppar och järn
296
Brasset, mässing koppar och järn
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
297
Spann, koppar, 1800-tal, höjd 42 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Parti mynt, silver, Sverige, 700 g
298
Parti mynt, silver, Sverige, 700 g
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
299
Wallin, Margareta, olja, liggande akt, signerad, 33 x 41 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
300
Matta, old Pakistan 235 x 175 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
301
Halskedja, 18 karat rödguld, Balestra, Italien, 1900-talets 2 hälft, l 49 cm, vikt 7,7 gram
Current bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
302
Soffbord, mässing med marmorskiva, dekor av atlanter, längd 100 cm
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
303
Blomsterbord, skuret och förgyllt trä med grönbrokig marmorskiva, Louis XVI-stil, 1900-tal, diameter 37 cm
Current bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
304
Brosch, högglanspolerat stål, senempire, 1800-talets 1 hälft, h 7 cm
Current bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Warhol, Andy, efter honom, soppburkar med soppa, 3 st, tryckt sign, framställda med tillstånd av The Warhol Foundation, h 10 cm, (Bäst-före-datum 2008...)
305
Warhol, Andy, efter honom, soppburkar med soppa, 3 st, tryckt sign, framställda med tillstånd av The Warhol Foundation, h 10 cm, (Bäst-före-datum 2008...)
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
306
Edelman, Yrjö efter Reuterswärd, Carl Fredrik, skulptur, polyresin, "Nonviolence" orange, numrerad 17/30, l 20 cm, i originalförpackning
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Kornett, Lignatone 2, i låda
307
Kornett, Lignatone 2, i låda
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Silvermynt, 1 $ 1987,
308
Silvermynt, 1 $ 1987,
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
309
Okänd konstnär, lockskål, svarvad masurbjörk, otydligt signerad och daterad 1987, diameter 11,5 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
310
Parti diverse, bl.a kikare, tidtagarur, fickur mm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
311
Parti diverse, bl.a ljusstakar, puderdosa, kompass, pins mm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
312
Allroundsadel, svart läder, Stübben, M-bom, 17#
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
313
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
5d 6h
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
314
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Starting bid700 SEK
Est800 - 900 SEK
5d 6h
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
315
Allroundsadel, brunt läder, Beval Ltd, England, "The Natural", M-bom 16#
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
316
Pipställ med tobaksburk, valnöt och svärtat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
317
Vägglampetter, 3 st, tillverkade av hylsbajonett M/1889, höjd 50 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Matta, semiantik Shirvan (?), 435 x 95 cm
318
Matta, semiantik Shirvan (?), 435 x 95 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Okänd designer, 1950-tal med avlastningsbord, golvlampa, 2 böjliga armar, mässing, trä och plast, höjd ca 147 cm
319
Okänd designer, 1950-tal med avlastningsbord, golvlampa, 2 böjliga armar, mässing, trä och plast, höjd ca 147 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Okänd designer för Eglo, taklampa, borstat stål, diameter 44 cm
320
Okänd designer för Eglo, taklampa, borstat stål, diameter 44 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
321
Green, Kulo, pastell, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 19 x 23 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
322
Okänd engelsk konstnär, akvarell, 1800-tal, gatubild från Boppard am Rhein, Tyskland, otydligt signerad R Tucker (?), synlig pappersstorlek 32 x 23 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
323
Börjesson, Ansgarius, olja, landskap, signerad och daterad -90, 24 x 46 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
324
Eichborn, Jack, olja, Skymning över Paris, signerad, 40 x 45 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
325
Okänd konstnär, olja med collage, komposition, otydligt signerad, 33 x 51 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
326
Mat-, the- och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 50 delar
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
327
Lynd, Jackie för Rörstrand, kaffekoppar med underfat, 11 + 12 delar, porslin, Diamant
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
328
Luftpistol, Daisy mod 188 i orginalkartong, längd 30 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
329
Glemme, Dagmar, akryl, komposition med träd, ansikten och löv, signerad, 59 x 45 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
330
Fagerlund, Carl för Orrefors, taklampa, metall och glas, längd 47 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
331
Okänd designer, 1950-60-tal, satsbord 3 st, bonat trä och valnöt, största b 50 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
332
Ställning för vapen, svartlackerat trä, Japan 1900-tal, medföljer katana, wakisashi samt tanto (samt ytterligare en, ej tillhörande tanto) i baljor, l 32 - 104 cm, skarpslipade klingor
Starting bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 6h
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
333
Englund, Eva för Pukeberg, vas, glas, dekor i polykrom graalteknik, signerad Unik och daterad 1970, h 15 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
334
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, pokalglas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 22 cm
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
335
Parti äldre leksaker, tennsoldater mm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
336
Matbord, vitmålat trä, 1800-talets 2 hälft, b 130 cm, längd cirka 4 meter (!), iläggsskivor saknas, slitage
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.