Fredagen 25/10 12 - 19

Lördag 26/10 12 - 17

Söndag 27/10 12 - 16

Auktion 27/10 16.00

Include closed lots
5d 6h
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Vas, porslin, Wilhelm Goebel, dekor after Paul Cézanne, numrerad 638/2000, höjd 24 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Lampetter till 1 ljus, 1 par, delvis bemålad mässing, Swedish Grace, 1920-30-tal, dekor av Gustavs III porträtt mm, h 31 cm, någon lagning
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Kedelv, Poul för Flygsfors, tillskriven, bordslampor, 1 par, glas, dekor i vitt underfång, 1 signerad Flygsfors
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
5d 6h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad CG Hallberg Köping 1962, l 19 cm, vikt 7,4 gram
Current bid3,800 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
5d 6h
Current bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Agnell, Olle, olja, "Vårallé I", signerad, 71 x 56 cm
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Armlänk, 18 k rödguld, stämplat Karl Andersson, Stockholm 1917, l 16 cm, vikt 25,2 gram
Starting bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
5d 6h
Sarpaneva, Timo för Iittala, ljusstakar, 6 st, gjutet glas, Festivo, design 1966, höjd 8 - 31 cm,
Current bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Ring, 18 karat rödguld, svenska importstämplar för Gustav Dahlgren & Co, Malmö, innerdiameter 19 cm, vikt 3,3 gram, ägargravyr
Current bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
5d 6h
Dragspel i låda, Hagström Walter Special 40
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Ceson Göteborg 1958, l 21 cm, 28,4 gram
Current bid13,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
5d 6h
Starting bid15,000 SEK
Est16,000 - 18,000 SEK
5d 6h
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Noréns Norrtälje 1969, l 19 cm, 27,8 gram
Current bid13,000 SEK
Est14,000 - 15,000 SEK
5d 6h
Starting bid7,000 SEK
Est8,000 - 9,000 SEK
5d 6h
Armlänk, 18 karat rödguld, otydliga svenska stämplar 1963, l 21 cm, vikt 45,7 gram
Current bid22,000 SEK
Est22,000 - 24,000 SEK
5d 6h
Okänd designer, hörnsoffa, grå tygklädsel, modern tillverkning, längd 310 cm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Parti Lp-skivor, ca 35 st, bl.a Larsen, Krokus, Beatles, Art of noice mm
Starting bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Matta, old Kina, dekor i blått, 140 x 70 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Okänd designer,fåtöljer, 1 par samt taburett, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Werner, Nalle, lito, "Turnerspel", signerad och numrerad 1/10, synlig pappersstorlek 55 x 77 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
5d 6h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Current bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
5d 6h
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Skänk, vitlackerat trä, Englesson "Stockholm", 3 lådor och 3 dörrar, b 150 cm
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Werner, Nalle, lito, "Fönstret", signerad, daterad -58 och numrerad provtryck, synlig pappersstorlek 50 x 49 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Werner, Nalle, lito, "Kristallskål", signerad och numrerad 17/20, synlig pappersstorlek 56 x 52 cm
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Adolfsson, Karl-Axel för Gemla, Diö, gungstol, rödlackerat trä, "Isabella"
Starting bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
5d 6h
Ekselius, Karl Erik för JO Carlsson (JOC), Vetlanda, fåtölj, teak med brun läderklädsel, "F122", 1950-60-tal, smärre defekter
Starting bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5d 6h
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Stegstol, fur, renoverad
Stegstol, fur, renoverad
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", h 130 cm, strömbrytare med skada
Starting bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Starting bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
5d 6h
Parti smycken och bijouterier
Parti smycken och bijouterier
Current bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
5d 6h
Klackring, 18 karat rödguld med 1 facettslipad, vit safir, stämplad NSE Guldvaru Köping, innerdiameter 16 mm, vikt 4,6 gram
Starting bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
5d 6h
Piedestal, förgyllt trä och stuck med dubbla marmorskivor, höjd 74 cm
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Stol, skuren valnöt, så kallad puderstol, nyrenässans, 1800-talets sut
Current bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
5d 6h
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, brunlaserat trä med canvasklädsel, "Anna", höjd 138 cm, spricka i topp, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Starting bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
5d 6h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
5d 6h
Starting bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK