EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
98
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
99
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
100
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
101
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
Final bidNo bids
Est3,800 - 4,000 SEK
102
Skulptur, patinerad brons, föreställande Oba av Benin, 1900-tal, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
103
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
104
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
105
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
Final bidNo bids
Est16,000 - 17,000 SEK
106
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
107
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
108
Okänd ungersk konstnär, 1920-30-tal, olja, interiör med sittande dam, otydlig signatur, 80 x 60 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
109
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
110
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Final bidNo bids
Est2,400 - 2,600 SEK
111
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
112
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
113
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
114
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
115
Dessertskedar, 6 st, silver, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, total vikt 145 gram
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
116
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
117
Okänd engelsk konstnär, kustparti från Wales, otydlig signatur, a tergo betecknad JHH North Wales 1890, 51 x 76 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
118
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
119
Berg, Monica, olja, kvinnlig figur, signerad, 100 x 80 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
120
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
121
Sörensen, Wilhelm, akvarell, porträtt av Greta Garbo, signerad och daterad 1924, a tergo dedikation, Garbo och Sörensen hade en flerårig relation såväl i Sverige som i Hollywood,
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
122
Okänd engelsk (?) konstnär, 1800-talets mitt, olja, nereider, 52 x 41 cm, slitage, retuscher
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
123
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
124
Okänd designer för Gärsnäs, soffa, bok, handtryckt klädsel i Gocken Jobs "Rabarber", l 160 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
125
Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
126
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
127
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
128
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
129
Lundahl, Mats, färglitografi, kvinna med clownnäsa, signerad och numrerad 198/390, 44 x 32 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
130
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
131
Högfeldt, Robert, blandteknik, Slottsherrskap, signerad, synlig pappersstorlek 24 x 30 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
132
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
133
Sabel, helstål, antagligen dansk M/1839 för kavalleri, l 98 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
134
Svärd, heslstål, så kallat Zulfikar, indo-persisk,t 1900-tal, etsad dekor av djur i djungel, l 76 cm
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
135
Treudd, brons, så kallad Trishula, Indien, 18-1900-tal, dekor av Shiva flankerad av mindre gudomligheter, senare monterat på antilophorn, total l 52 cm
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
136
Kniv, så kallad Kris (Keris), Indonesien, 1900-tal, damaskerad klinga, fäste med skuren dekor av Ibu Pertiwi, l 48 cm, anlupen, skador
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
137
Piranesi, Giovanni Battista & Rossini, Luigi, efter dem, 2 tryck, vyer över Rom, synliga pappersstorlekar 40 x 53 respektive 47 x 68 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
138
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
139
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
140
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
141
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
142
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
143
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
144
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
145
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.