EN
Loading...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
387
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
Final bidNo bids
Est1,500 - 1,600 SEK
388
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
389
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
390
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
391
Okänd designer, ljusstakar, 1 par, silver, 1900-talets 2 hälft, dia 7,5 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
392
Aalto, Alvar för Iittala, vas samt saltkar, 'Savoy', klar glasmassa, design 1936, etikettmärkt, etsad signatur, l 14 respektive 15 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
393
Bilmodell, litograferad plåt, The Lincoln Continental III, Bandai, Japan, 1960-tal, l 30 cm, slitage
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
394
Ring, 18 karat rödguld med 43 åttkantslipade diamanter om totalt 0,60 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 10,5 gram, framstår oanvänd
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
395
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
Final bidNo bids
Est7,500 - 8,000 SEK
396
Matta, semiantik Heriz, 345 x 185 cm
Final bid5,000 SEK
Est6,000 - 7,000 SEK
397
Slaglåsrevolver, så kallad Pepperbox, 6-pipig, stämplad Durs Egg London 1840-tal, 6-pipig, längd 21 cm
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
398
Glemme, Dagmar, olja, komposition med elefant och katt, signerad, 65 x 80 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
399
Kaminur, förgylld, brunerad och patinerad brons, senemspire, 1800-talets 1 hälft, dekor av Pythagoras, försilvrad urtavla, h 53 cm
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
400
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senemspire, 1830-40-tal, dekor av sittande odalisk, urtavla signerad Révillon à Macon, urverk signerat E&C, h
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
401
Thevenin, Sido & Francois, barstolar, 4 st, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, brännmärkta SFT, h 114 cm
Final bidNo bids
Est22,000 - 24,000 SEK
402
Thevenin, Sido & Francois, tronstolar, 1 par, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, hög, trapetsformad rygg, brännmärkta SFT, h 131 cm
Final bidNo bids
Est9,000 - 10,000 SEK
403
Okänd designer för Hjort Knudsen, soffa, krom med svart läderklädsel, etikettsignerad, b 240 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
404
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
405
Osswald, Hans, gouache, komposition, signerad, synlig pappersstorlek 31 x 47 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
406
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
407
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
408
Okänd designer för Capodimonte, pokalglas, majolika, reliefdekor av mytologiska motiv, höjd 17 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
409
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
410
Struwer, Ardy, olja, "Museum Mirage", signerad och daterad 2002, 40 x 30 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
411
Larsson, Glenn, akvareller, sammonterade, "Tider samt Mörker kom", signerade, tot storlek 49 x 39 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
412
Myllykangas, Aino, färgetsning, "Vingslag mellan oss", signerad och numrerad 32/60, synlig pappersstorlek 34 x 32 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
413
Lindskog, Håkan, akvarell, "Nordisk forsprelude", signerad och daterad 2007, synlig pappersstorlek 49 x 66 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
414
Parti grafik och måleri, varierande storlekar
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
415
Väggdekorationer, 1 par, flintgods, 1950-tal, dansöser, höjd 18 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
416
Simmulson, Mari för Uppsala Ekeby, vas, chamotterat och glaserat lergods, ur de så kallade "Korta serierna", dekor av fabeldjur mm, signerad och numrerad 67/100, h 15 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
417
Wessel, Jan, olja, "Målet", a tergo signerad och daterad 2002
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
418
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
419
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
420
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
421
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
422
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
423
Adamsson, Ingvar, olja, "Havsmotiv II", signerad, 27 x 35 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
424
Sekretär, ljus björk och masur-, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, 3 lådor samt skrivklaff, bakom vilken inredning med små rum, h 120 cm, fanér något rest
Final bid1,300 SEK
Est600 - 700 SEK
425
Mtégot, Mathieu för GUBI, soffbord, pulverlackerat stål, "Kangourou", design 1954, l 66 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
426
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
427
Måås Fjetterström, Märta, efter henne, vävnad, "Täppan", signerad MMF AB, utförd efter 1942, vävd signatur samt med etikett, 36 x 37 cm
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
428
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 4 st, bl. a fotbollsmatch, såld till förmån för Falkenbergs Fotbolls Förening, signerade och numrerade EA, ca 46 x 58 cm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
429
Taipaleenmäki, Jussi, färglitografier, 5 st, spelman, signerade, ca 44 x 60 cm,
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
430
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
431
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
432
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
433
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
434
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.