Auktion söndagen den 31/3 kl 16
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, olja, marinmålning, otydligt signerad, 48 x 80 cm
Est700 - 800 SEK
Stougaard, Nis, olja, hamnen i Rönne, Bornholm, signerad, 55 x 65 cm
Est300 - 400 SEK
Månsson, Carl, olja, skånskt landskap, signerad, 56 x 74 cm
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gammelgaard, Niels för Comfort, fåtölj, kromat stål med svart läderklädsel, "Joy"
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, högklassigt arbete i empire, etikettsignerad Pehr Gustaf Bylander (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852),
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer för Mobilmetal, Vicenza, soffbord, svartlackerad metall med 4 runda glasskivor, de 2 översta vridbara, sammanfälld dia 60 cm, etikettsignerad
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Skulptur, grönpatinerad brons, "Look at my Legs", R+R design, stämpelsignerad, höjd 25 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Wargenbrant, Andreas, skulptur, äpple, patinerad brons, plakettsignerad, höjd 33 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ametistkluster, h 66 cm
Final bid3,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Lindström, Bengt, färglitografi, signerad och numrerad 50/90, synlig pappersstorlek 74 x 52 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Lindström, Bengt, litografi, signerad och numrerad 45/90, synlig pappersstorlek 81 x 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Rosén, Kjell, olja, Fjällsjö, signerad och daterad -46, 33 x 41 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Friberg, Roj, färglito, ravin, signerad, daterad -74 och numrerad 138/180, synlig pappersstorlek 48 x 57 cm
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
Est400 - 500 SEK
Börje, Gideon, olja, "Cypresser i solnedgång", signerad, 58 x 66 cm
Est400 - 500 SEK
Olson, Axel, litografi, " Hummertinor i Cassis", signerad och numrerad 19/260, synlig pappersstorlek 50 x 44 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Ekbom, Ann Marie, olja, "Tidig vår", signerad och daterad 67, 44 x 63 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Blixt-Bjärup, Margit, pastell, fransk trädgård, signerad och daterad -69, synlig pappersstorlek 31 x 23 cm
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, stol, lackerat böjträ och svartlackerad metall, 1980-tal, bruksslitage
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK