Auktion söndagen den 31/3 kl 16
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
Est400 - 500 SEK
Beer, Dick, olja, landskap, signerad och a tergo med dödsbostämpel, 63 x 51 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, h 85 cm, bruksslitage
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), stol, lackerat trä, "Berlin", design 1923 för "Juryfreie Kunstschau Berlin", höjd 106 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), bord, lackerat trä, "Schröder 1", designer 1922-23 för Haus Schröder, 50 x 50 cm, bruksslitage
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Ahlgren, Eje för Bergboms, golvlampa, mässing, "G125", h 130 cm, visst slitage, raster saknas
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Buljongkoppar med underfat, 6 + 6 st, porslin, Rosenthal, dekor i kobolt och guld
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
Est1,300 - 1,400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
Est2,400 - 2,600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Duncan, Joseph, färglito, "Waiting", signerad, daterad -69 och numrerad 136/150, synlig pappersstorlek 45 x 60 cm
Est300 - 400 SEK
Linde, Brigitte, egen verkstad Höllviken, skål, stengods, äggskalsformad, signerad, dia 20 cm
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 2 st, glas, Fuga, design 1953, dia 16 respektive 20 cm
Final bid450 SEK
Est300 - 400 SEK
Jakobsson, Hans Agne, lampskärmar, 2 st, fur, 1 etikettsignerad, h 18 cm (slitage) respektive 22 cm
Est300 - 400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
Est4,200 - 4,400 SEK
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Mönsted, Peder, kopia efter, olja, skogsbäck, signerad P Olsen, 65 x 100 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd designer, Swedish Grace, 1920-tal, skåp, ljus björk, nedfällbar skrivskiva, b 130 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, b 89 cm
Est600 - 700 SEK
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med randig textilskärm, "Staken", design 1941, brännstämplad, justerbar höjd
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Taburetter, 1 par, skuret och svartlackerat trä, barock, 16-1700-tal, H-kryss, h 49 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Böcker, Wright, Magnus, Henrik & Ferdinand von, "Svenska Fåglar" 1927-29, skinnband, folio
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Böcker: Lagerberg, Torsten, red, Vilda Växter i Norden tom I-III, Natur och Kultur 1937-39
Est400 - 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
Est300 - 400 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
Est700 - 800 SEK
Trofé, jämn 12-taggars älgtjur, monterad, b 92 cm, lackerad
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti äldre tändsticksaskar
Est400 - 500 SEK
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est1,000 - 1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK