Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est500 - 600 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, färgetsning, "Sjömannen och sirenen", synlig pappersstorlek 61 x 99 cm, verket är Axel Olsons överlägset största grafiska blad, lös under passepartout
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd designer (Flavio Poli?), vas, glas, dekor i blått och grönt underfång, h 23 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål. Omega de Ville Quartz,, Île de France,
Final bid2,800 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Thyberg, Anders, olja, stående par, signerad, 38 x 29 cm
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, bordslampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", justerbar höjd
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est700 - 800 SEK
Rossander, Armand, olja, sittande man, signerad, 76 x 60 cm
Est500 - 600 SEK
Elkan, Erik, olja, hus i landskap, signerad, 40 x 50 cm
Est300 - 400 SEK
Fritzdorf, Hans, olja, marockansk by, signerad, 25 x 40 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer, möjligen Erik Höglund, vas, turkos glasmassa, h 24 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för B&G, kryddburkar, 13 st, porslin, i orginalkartonger, h 11 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Glemme, Dagmar, egen verkstad, relief (husnummer), bemålat stengods, dekor av fiskar, signerad, l 41 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Ahola, Hilka-Liisa för Arabia, skål, glaserat stengods, dekor av blomma, signerad, dia 35 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Est600 - 700 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
 Barograf i vitrin, 1900-talets 1 hälft, l 37 cm
Final bid1,500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Watting, William för A/S Mikael Laursen, Århus, bokylla, teak och ek, "ML 85", 1950-60-tal, h 205 cm, b 213 cm
Final bid12,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK