Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Kungligt flintlåsgesvär, Tyskland/Danmark, 1700-talets mitt eller 2 hälft, brännförgyllda dekorelement, rakräfflat lopp, graverat monogram CA under kunglig krona, sannolikt för Christian
Final bid28,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Minnesmynt, 1000 kronor, vikt 5,8 gr 900/1000 rödguld, Nya Sverige Delaware 1998
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Glasögon, 1 par, förgylld metall, modell 140, stämplade Cartier France
Final bid1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
Final bid900 SEK
Est700 - 800 SEK
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Matta, semiantik Persisk, 170 x 125 cm
Est700 - 800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Est9,000 - 1,000 SEK
Jonson, Sven, kaseintempera, "Vinter", signerad, 72 x 50 cm, proveniens: i arv inom konstnärens familj
Final bid12,000 SEK
Est13,000 - 14,000 SEK
Est7,000 - 8,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Herrarmbandsur, guld på stål, Omega Seamaster Cosmic 2000, brun moccarem
Final bid7,500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Olson, Axel, olja, "Den lugna hamnen" (Grötviks hamn), signerad, 23 x 38 cm
Final bid9,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Persson, Ragnar (RP), olja, snickarverkstad, sign, 46 x 55 cm
Est6,000 - 7,000 SEK
Kortsvärd i balja, så kallad Klewang, smide med hardwoodbalja och -kavel, Malay, Indonesien/Malaysia, 190-talets 1 hälft eller mitt, total l 65 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Slaglåsgevär, stål med valnötskolv, 1800-talets mitt, scrollgravyr, l 96 cm
Final bid3,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti knivar, mestadels i balja, Indien, Chile mm, 7 st, l 24 - 42 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hovmand Olsen, Arne (hans art?), pallar, 1 par, bok, så kallad mjölkpallar, Danmark 1950-tal, h 49 cm, smärre lagningar
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK