Auktion söndagen den 31/3 kl 16
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lowest lot number
Okänd designer för Kosta Boda, vas, frostat glas, etikettmärkt, h 23 cm
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Skulpturer, 1 par, bemålat trä, gunghästar, modern tillverkning, h 19 cm
Est300 - 400 SEK
Parti porslin, Danmark, 6 figuriner samt 1 par ytterfoder
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Est500 - 600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
Est2,400 - 2,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Okänd konstnär, träsnitt, "Getsemane", otydligt signerad och numrerad 35/225, synlig pappersstorlek 33 x 25 cm
Est300 - 400 SEK
Nielsen, Gilbert, skulptur/relief, aluminium på svärtad träplatta, signerad Gilbert samt a tergo daterad -78, 28 x 26 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av djur, signerad och daterad -09, 30 x 15 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Telefon Ericofon sk Cobra, design Gösta Thames 1953,
Est300 - 400 SEK
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat
Final bid1,900 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, olja, ålandskap med bro, otydligt signerad Westgren(?), 50 x 61 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor och blå stol, signerad och numrerad 88/175, synlig pappersstorlek 38 x 34 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
Final bid1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
Est400 - 500 SEK
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
Final bid1,200 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Rhodin, Alexander, olja, stilleben, signerad, 52 x 59 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, total vikt 185 gram
Final bid800 SEK
Est700 - 800 SEK
Stolar, 7 st, teak med brun lädersits, modern tillverkning
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 8 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Byrå, mahogny och bonat trä med brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, längd 62 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Multiplikatorrulle, ABU, Ambassadeur 10000 CA, framstår i närmast nyskick
Est1,100 - 1,200 SEK
Krotter, Joseph, olja, hästar i landskap, signerad, 51 x 62 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal, otydligt signerad, total h 40 cm
Final bid5,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd amerikansk konstnär, 1800-tal, relief, patinerad koppar, porträtt av Benjamin Franklin, otydlig signatur, dia 56 cm, smärre bucklor
Final bid4,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Rocca, Luigi, olja, hamnmotiv från Portofino, signerad och daterad 1986, synlig bildstorlek 20 x 30 cm
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
Est1,200 - 1,300 SEK
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
Est1,200 - 1,300 SEK
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, väggskulptur, snäckskal och bronserad metall, dekor av dansös, h 22 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd fransk konstnär, 1900-talets 1 hälft, man i eka, signerad SB och daterad 1932, 24 x 35 cm, obetydligt färgavfall
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK