Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Est1,100 - 1,200 SEK
Tropikhjälm, Vietnam, längd 31 cm
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Kniv i balja, Toledo, Gladiusmodell, tot längd 34 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bengtsson, Hertha  för Rörstrand, matservisdelar, cirka 20 st, porslin, Koka Blå, design 1953, bruksslitage
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, armstol, 1960-tal, bonad bok med svart skai-klädsel
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik Afshar, 240 x 155 cm
Est600 - 700 SEK
Matta, old persisk, portalmönstrad, 190 x 125 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 100 SEK
Matta, old Ghom (?), 180 x 120 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid2,600 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Golvur, bemålat trä, så kallat Bornholmerur, urtavla signerat Christian Madsen Due, (verksam Rønne, Bornholm 1763-1832) samt numrerat 893, h 213 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kakelplattor, 28 st, fajans, 1700-tal, mangandekor av fåglar mm, monterade på platta, totalt 53 x 94 cm, skador
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 500 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, 1900-talets 1 hälft, höjd 101 cm
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, Beosound Century, design 2003, CD-spelare, kassett och radio, väggfäste och sladd saknas
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lodregulator, delvis svärtad valnöt och pastellage, Gustav Becker, sekelskiftet 1900, dekor av krönande örn, h 125 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, porslin; Mon Amie, design 1952; 6 thekoppar, 5 underfat samt 5 assietter
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
Est400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Est400 - 500 SEK
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd konstnär, digital print, kretskort, synlig pappersstorlek 90 x 122 cm
Est400 - 500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est300 - 400 SEK
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Edenfalk, Bengt för Skruf, glasservis "Carneval"
Est500 - 600 SEK
Bevkort- fotoalbum, 2 st, 1900-talets första hälft, julkort och topografi
Est1,100 - 1,200 SEK
Parti filateli, Sverige, postfriska, nominellt värde ca 700 kr
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
2 delar glas, saltkar Iittala Savoy samt skål Orrefors
Est300 - 400 SEK
Est900 - 1,000 SEK