Loading...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Closed
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
627
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, Reprodux, Georgiansk stil, 3 lådor, h 53 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
628
Backström, Monica för Kosta Boda, fat, bemålat glas, "Taiga", design 2000, signerat, dia 38 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
629
Schlyter, Ulf, 'Ulven', olja på kakelplattor, dekor av kor, signerad och daterad -02, 46 x 15 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
630
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, kristall, slipad dekor, signerad, diameter 25 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
631
Rackham, Richard för Eldoluft, blå glasmassa med turkost brätte och rött påklipp, signerad, dia 23 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Closed
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
632
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
633
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
634
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med blå klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
635
Pensi, Jorge för AKABA, armstolar, 4 st, pulverlackerat stål med violett klädsel, "Gorka", gjuten signatur
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd holländsk konstnär, 16-1700-tal, olja, ko, 80 x 37 cm, dubblerad
636
Okänd holländsk konstnär, 16-1700-tal, olja, ko, 80 x 37 cm, dubblerad
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
637
Okänd dansk (?) designer, soffa, 3-sits, svart textilklädsel, modern tillverkning, längd 210 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
639
Moget Schallenberg, Mary, pastell, stilleben, signerad och daterad -54, 54 x 41 cm, lös under passepartout
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
640
Olson, Axel, etsning, "Sommarstrand" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
641
Olson, Axel, etsning, "Kväll vid havet" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
642
Olson, Axel, etsning, "Fågel i handen" 1983-84, ed GKM, signerad och numrerad 55/90, pappersstorlek 56 x 76 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
643
Okänd dansk designer, möjligen Arne Vodder för Illums Bolighus, sängstomme, teak och oregon pine, 1950-60-tal, etikettsignerad, innermått 190 x 90 cm, bruksslitage
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
644
Jacobsen, Robert, färgetsning, komposition, signerad och numrerad 3/80, synlig pappersstorlek 60 x 42 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd kubansk konstnär, 1900-tal, relief, bemålad, Che Guevara, a tergo betecknad Carlos Coello, 94 x 74 cm
645
Okänd kubansk konstnär, 1900-tal, relief, bemålad, Che Guevara, a tergo betecknad Carlos Coello, 94 x 74 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
646
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
647
Okänd designer, sannolikt för Stouby, öronlappsfåtölj, brunt anilinläder
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
648
Okänd designer, sannolikt för Stoby, soffa, rödbrunt läder, l 182 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
649
Okänd designer för Uppsala Ekeby, ytterfoder, glaserat lergods, rinnedekor, modell 1469, design 1920, h 21 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
650
Matta, old Pakistan, 215 x 135 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
651
Matta, semiantik persisk, 165 x 105 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
652
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
653
Matta, semiantik Hamadan (?), 230 x 150 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
Closed
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
654
Mat och kaffeservisdelar, porslin, Rörstrand Gröna Anna, cirka 15 delar
Final bid800 SEK
Est400 - 500 SEK
Closed
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt av Sophie Christine Magdalene Eeg född 27/5 1789, 29 x 25 cm
655
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt av Sophie Christine Magdalene Eeg född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Final bid2,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
656
Okänd dansk guldåldermålare, olja, porträtt sannolikt av Martinus Bertholdt Brunnich född 27/5 1789, 29 x 25 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
657
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
658
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
Final bid1,000 SEK
Est700 - 800 SEK
Closed
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
659
Okänd designer för Ekornes, fåtölj med fotpall, ljusbrunt läder, "Stressless", något fläckig
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
660
Matta, semiantik persisk 240 x 160 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
661
Matta, semiantik Persisk, 225 x 145 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
Closed
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
662
Matta, old/semiantik Pakistan, 130 x 95 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
Closed
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
663
Matta, old Ghom (?), 295 x 200 cm
Final bid1,600 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
664
Matta, semiantik/antik Keshan (?), 190 x 140 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
Closed
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
665
Heerup, Henry, färglito, "Höstende bonde", signerad, synlig pappersstorlek 50 x 60 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
666
Ekselius, Carl Erik för J O Carlsson (JOC) Vetlanda, stolar, 4 st, teak med grön textilklädsel, 1950-60-tal, stämpelsignerade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
667
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
Closed
Okänd kinesisk? konstnär, olja, stadsbild, 61 x 74 cm, a tergo etikett
668
Okänd kinesisk? konstnär, olja, stadsbild, 61 x 74 cm, a tergo etikett
Final bid600 SEK
Est600 - 700 SEK
Closed
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
669
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
Closed
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
670
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
Final bid1,500 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Closed
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
671
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
672
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
673
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Closed
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
674
Okänd designer för Inout Form, stolar, 1 par, pulverlackerat stål med armlän i teak, "Summer 52",
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. +46(0)35-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Opening hours 14-17 on business days

FOLLOW US

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.