Auktion söndagen den 31/3 kl 16

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Fotogenlampor, 3 st, 1900-talets början, medföljer extra sotrör och oljehus
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, old Ghom (?) figural, dekor av Persepolis ruiner, signerad, 60 x 95 cm
Est400 - 500 SEK
Schaefer, Karl, olja, åparti, signerad, 46 x 55 cm
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Lovdal, Agneta, olja,, komposition med lilja, signerad, 73 x 101 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Humidor, svartlackerat trä och glas, Adorini Chianti Medium Deluxe, höjd 24 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Taklampor, 1 par gultonat glas, teak och mässing, 1960-70-tal, h 29 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Skål på fot, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1023, dia 17 cm cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Nylund, Anita för JIE, Gantofta, kryddburk, flintgods och teak, "Kryddgränden 9" samt kryddburkar, 4 st, ur serien Vår lilla stad, h 9,5 respektive 14 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Sillburk, flintgods, med rottinghandtag, Deco, Helsingborg, design Wide, h exklusive handtag 14 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid1,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Sinnemark, Rolf, thekanna med lock, glas, dekor i blå graalteknik, signerad unik och daterad 2017, h 30 cm, kantnagg
Final bid3,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est500 - 600 SEK
Est600 - 700 SEK
Kåge, Wilhelm för Gustavsberg, dockservis, stengods, "Pyret" Brun, design 1929, kaffekanna med lock, 4 kaffekoppar med underfat samt skål, smärre sprickor
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Bille, Carl Ludwig, olja, klippkust, Bornholm, signerad och daterad 1861, 30 x 48 cm, smärre repor
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, byst, bronserad gips, Gustav V, höjd 32 cm
Final bid800 SEK
Est500 - 600 SEK
Matta, semiantik Kazak (?), 125 x 70 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd konstnär, akvarell, stilleben med äpplen, otydligt signerad och daterad 08, synlig pappersstorlek 33 x 41 cm
Est300 - 400 SEK
Okänd designer, brosch, sterlingsilver med turkoser, i form av sjöhäst, h 6 cm
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Bordsuppsats, nysilver och glas, 1900-talets början, h 55 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Betjäntlykta, bleckplåt och glas, 1800-tal, höjd 28 cm
Final bid2,800 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, skulptur, "Nu drar vi", koppar, höjd 36 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti träskulpturer, varierande höjd,
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Mynt, silver, Österrike, s k Maria Theresiathaler, vikt 28,3 gr 833/1000 silver
Est300 - 400 SEK
Miniatyrmedalj, 22 karat rödguld, vikt 0,4 gram
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Bénard, Robert, kopparstick, "Astronomie, Instrumens...", sannolikt ur Didert d'Alemberts Encyclopedie, synlig pappersstorlek 23 x 16,5 cm
Est400 - 500 SEK
Neagle, James efter Ansell, Charles, koppartick, handkolorerat, #Swedes in the Court Dress", 1700-talets slut, synlig pappersstorlek 10 x 17 cm
Est600 - 700 SEK
Est400 - 500 SEK
Manesson Malle, Allain, kopparstick, Christian V, ur "Description de l'Univers" 1683, synlig pappersstorlek 17 x 12 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
De Fer, Nicolas, kopparstick, handkolorerat, "Le Sund" 1705, synlig pappersstorlek 35 x 24 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Zatta, Antonio & Mitchell, John, karta, kopparstucken, "Il Paese de' Selvaggi Outagamiani..." ur Atlante Novissimo 1788, synlig pappersstorlek 34 x 46 cm
770
Est1,100 - 1,200 SEK