Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,900 - 1,800 SEK
Okänd tillverkare, bordslampor, 1 par, mässing, kolonnformade, dekor av porträttmedaljong, numrerade J199(?), h inklusive skärmar 75 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Preissler, Johan Martin efter Preissler, Johann Justinius, kopparstick, "Cum afcendifet afinum et defcenderet ad radicem montis, David et viri ejus..." 1738, pappersstorlek 35 x 35 cm
Est400 - 500 SEK
Press för spelkort, mässing, nyrenässans, sekelskiftet 1900, l 12 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Mortel, Kolmårdsmarmor, sekelskiftet 1900, h 13 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Bachtiari, 205 x 140 cm
Est1,700 - 1,800 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid18,000 SEK
Est19,000 - 20,000 SEK
Löfqvist, Inge, pastell, stilleben med vindruvor, signerad och daterad 1940, synlig pappersstorlek 35 x 47 cm
Est400 - 500 SEK
Radetzky, Tage, akvareller, 2 st, Fiskebåtar Stralsund respektive Königstein, signerade och daterade, 35 x 26 respektive 25 x 33 cm
Est300 - 400 SEK
Väggur, bemålat trä mm, 1900-talets slut, , dekor av Madonnan med Barnet, h 75 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Matta, semiantik/antik Teke, 140 x 115 cm
Est500 - 600 SEK
Matta, old/semiantik persisk, 325 x 225 cm
Est3,800 - 4,000 SEK
Final bid3,600 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
de Zwart, Willem, olja, landskap, signerad, 19 x 24 cm
Est1,900 - 2,000 SEK
Cafébord, vit marmorskiva på gjutjärnsfot, sekelskiftet 1900, h 72, dia 60 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Igelström, Stefan W, färglito, trädgårdsmotiv, signerad HC, synlig pappersstorlek 60 x 45 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Sundberg, Kjell, färglito, spansk fåglhandel, signerad och numrerad 199/250, pappersstorlek 60 x 42 cm
Est400 - 500 SEK
Greder, Ulf, färglitografi, restaurant, signerad och numrerad 38/360, synlig pappersstorlek 52 x 62 cm
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Nordström, Gerhard, olja, "Slussen", signerad och a tergo daterad 1951, 55 x 47 cm
Final bid4,800 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Klockkedja, 18 karat rödguld, l 155 (!) cm, stämplad ABH Stockholm 1901, vikt 23,8 gram
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Bordspingla/betjäntklocka, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, stämplad Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1837, h 10,5 cm, vikt 85 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Sockerskrin, silver, empire, 1800-talets 1 hälft, oval med godronnerad dekor på 4 lejontassar, lock med dekor av vilande hund, stämplad Jonas Lindberg Stockholm 1825, l 17 cm, vikt 705 gram
Final bid7,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,800 - 4,000 SEK
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis glaserat stengods, "Lejon Mini", ur serien "Afrika", h 5,5 cm,
Final bid900 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Okänd designer, 1900-talets mitt, pall, fur, l 62 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Grahn, Hjalmar, olja, stående akt, signerad, 83 x 65 cm
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid1,300 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Parti cremekoppar med lock och fat, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, Blå Blomst
Final bid1,500 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Vinsil, sterlingsilver, England George IV, dekor av snäckskal och akantus, löstagbar sil,  stämplar John Booth London 1822, h 14 cm, vikt 155 gram
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Terrin med lock, flintgods, Worcester, Dr Walls period (1751-83), blå underglasyrdekor av blommor,  längd 32 cm, mindre nagg under 1 handtag, invändig kant samt lock
Final bid1,100 SEK
Est700 - 800 SEK
Jordglob med belysning, 1900-talets 2 hälft, träsockel, h 51 cm, bruksslitage
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK