Est900 - 1,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Fornasetti, Piero för Firma Svenskt Tenn, väggspegel, mässing med teakbakstycke, "Fornasetti", dia 30 cm
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Frank, Josef för Firma Svenskt Tenn, golvlampa, mässing på 4 svarvade trätassar, "Lilla Kamelen", modellnummer 2568, höjd 148-172 cm
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Uppsatsskål, mässing, jugend, Skultuna, jugend, omkring 1900, ursprungligen underdel till fotogenlampa, dekor med motiv av tallar och ugglor, höjd 31 cm
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est600 - 700 SEK
Lindman, Axel, olja, "Skeppsbron", a tergo signerad, daterad 1902 samt numrerad No 392 (?), försedd med konstnärens sterbhusstämpel, 18 x 27 cm
Final bid11,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Brasilien, 1900-talets mitt, dekor av granatäpple mm, lh 56 cm
Final bid900 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid900 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Osslund, Helmer, olja på smörpapper lagd på pannå, islossning, signerad, 31 x 44 cm, smärre slitage
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Bänk, skuren och bonad ek med gyllenlädersklädsel, nyrenässans/fornnordisk stil, 1800-talets slut, h 105 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd konstnär, skulptur, kyssande par, konstmassa/gips?, på svart träsockel, höjd 50 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est500 - 600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est300 - 400 SEK
Notställ, mahogny med mässingsdetaljer, jugend, sekelskiftet 1900, h 76 cm
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid5,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Hansen, Severin för Haslev, matbord, palisander, 1960-tal, etikettsignerat, diameter 116 cm, iläggsskivor saknas, bruksslitage
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est1,200 - 1,300 SEK
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Est400 - 450 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
Est400 - 5,000 SEK
Matta, old Persisk, 185 x 145 cm
Est1,500 - 1,600 SEK
3 delar 18 karat rödguld, två ringar (1 defekt) samt defekt kedja med hänge, total vikt 5,9 gram
Final bid2,600 SEK
Est2,400 - 2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK
Aaltona, Veikko, olja, skymningslandskap, signerad och daterad -53, 46 x 55 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Laiho, Pekka, olja, åkerlandskap, signerad och otydligt daterad, 44 x 47 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid2,600 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Chagall, Marc, poster, litograferad, Cheval, synlig pappersstorlek 68 x 50 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK