EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lowest lot number
338
Tiffany, Louis Comfort, bägare på fot, glas, "Favrile", iriserande dekor, osignerad, h 9,5 cm
Final bidNo bids
Est300 - 400 SEK
339
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
340
Måås Fjetterström, Märta för Rörstrand, efter henne, ytterfoder, porslin, dekor i Taraxacum-mönster, inpressad signatur, höjd 15 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
341
Ljusstakar, 4 st, kristall, Villeroy & Boch, etsad signatur, höjd 10-20 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
342
Tobiasse, Théo, färglito, "Dans led champs de Booz", signerad och numrerad 115/200, pappersstorlek 50 x 65 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
343
Léon, May K, färglito, restaurantscen, signerad och numrerad 79/190, synlig pappersstorlek oval 32 x 43 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
344
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
345
Kista, fur med smidesbeslag, renässanstyp, 1600-tal (?), l 90 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
346
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
Final bidNo bids
Est1,300 - 1,400 SEK
347
Strüwer, Ardy, färglitografi, "Interiör + 2 palmer", signerad och numrerad 67/100, synlig pappersstorlek 27 x 32 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
348
Adelsköld, Claes, tillskriven, olja, hus i landskap, 39 x 47 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
349
Matsked, sterlingsilver, England, George III, 1800-talets början, graverad dekor av adliga ättens von Fieandt vapen, stämplad SB IB London 1809, l 22 cm, vikt 60 gram
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
350
Ring, 18 karat vitguld med 3 brljantslipade diamanter innerdiameter 16 mm, vikt 3 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
351
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
352
Ring, Ragnar, olja, "Snäckor vid havet", signerad och daterad -68, 17 x 27 cm
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
353
Persson, Ove, olja, motiv med personer och hästar, signerad, 24 x 33 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
354
Araújo, Emanõel, portfölj med 7 färgträsnitt (samt smutstitel), "Bahia" 1964, samtliga signerade, ed Editóra Cultrix 1965, pappersstorlek 54 x 38 cm,
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
355
Skulptur, patinerad metall, sannolikt så kallad Grand Toursouvenir, stående Napoleon I, h 23 cm
Final bidNo bids
Est1,900 - 2,000 SEK
356
Matta, semiantik Kayseri Zaff, 200 x 90 cm, fläck
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
357
Okänd designer för Lyktan, Bankeryds Belysning AB, golvlampa, vitlackerad metall, 1960-70-tal, h 130 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
358
Seurre, Charles Emile, efter, skulptur, förgylld brons på sockel i belgisk marmor, Napoleon I, miniatyr efter original från 1833, h 17 cm
Final bid1,800 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
359
Clausen, Francisca, färgserigrafi, "Contre-Composition", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 24 x 19 cm
Final bid3,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
360
Grate, Eric, färgserigrafi, "Solförmörkelse", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 28 x 20 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
361
Thorén, Esaias, färglito, "Ögonsnäckan", ur Hommage à Otto G Carlsund, Galerie Bel'Art 1983, signerad, daterad -80 och numrerad 196/199, synlig pappersstorlek 19 x 27 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
362
Claesson, Ilse för Rörstrand, vas, glaserat flintgods, Swedish Grace 1920-tal, signerad, h 26 cm
Final bid1,100 SEK
Est600 - 700 SEK
363
Banjobarometer, valnöt och svärtat trä, B Corti Glasgow, 1800-talets 1 hälft eller mitt, med hygro- och barometer, h 99 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
364
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, flodlandskap, oidentifierad text och signatur, synlig storlek 145 x 74 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
365
Värja, stål, modell liknande så kallat Soldatsvärd M/1653 men av samansatta delar, tveeggad klinga med stämplar från Wira Bruk, hjärtformade parerstänger med tumgrepp, stållindad kavel,
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
366
Sundell, Britt-Louise för Gustavsberg Studio, bordslampa, glaserat stengods, 1950-60-tal, signerad, höjd inkl skärm 48 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
367
Plakett, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom emaljdekor av fåglar och växter på bergsformation, oidentifierat sigill, i träram, synlig storlek på plaketten 29 x 22 cm
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
368
Matta, old Marageh-Ghom, dekor av hjortar, blommor mm, 150 x 105 cm
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
369
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
370
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
371
Stor samling pre-Columbianska förmål, (Chupicuaro?), monterade på tavla; pilspetar obsidian, figuriner/fragment terrakotta, 3 ringar brons mm, totalt drygt 100 föremål, tavlans yttermått 45 x 55 cm;
Final bid4,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
372
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
Final bidNo bids
Est600 - 700 SEK
373
Skrin, lackarbete, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, målad- och reliefdekor i guld med inkrusteringar i jade, silver och pärlemor, invändig, lös bricka i guldlack ,l 18 cm, spricka
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
374
Nilsson, Wiwen, egen verkstad, pärm till anteckningsblock, japanicerande dekor av blommandekörsbärgren, stämplad Lund 19558, l 14,5 cm, baksida med gåvogravyr
Final bid4,600 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
375
Silvermynt, Cayman Islands, 25 dollar 1972
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
376
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
Final bidNo bids
Est1,200 - 1,300 SEK
377
Hjälm, lackerad plåt, Italien, M/1915/16
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
378
Hjälm, lackerat stål, Italien, M/33
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
379
Band till smokingur, 18 karat rödguld och svart siden, svensk importstämpel, total vikt 6,1 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
380
Soldatring, silver, Finland WWII, graverad dekor av Finlands Riksvapen, otydliga stämplar 1940, innerdiameter 19 mm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
381
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
382
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skål, fajans, polykrom dekor, signerad med Studiohand, målarsignatur för Gofredo Ganini, etikettmärkt, längd 16 cm
Final bidNo bids
Est1,700 - 1,800 SEK
383
Fickur med skyddsboett, silver, England George III, 1800-talets början, urverk signerat Thomas Delasalle London samt numrerat 8419, klocka och boett daterade London 1804, dia 6 cm,
Final bid2,600 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
384
Newton, Helmut, efter, offset, "June, Ramatuelle, France 1976", synlig pappersstorlek 49 x 39 cm
Final bidNo bids
Est700 - 800 SEK
385
Kaffeservis, 3 delar, silver, rokokostil, 1900-tal, stämplade C G Hallberg Stockholm, kaffekanna med svärtat trähandtag, denna h 28 cm, total vikt cirka 1300 gram
Final bid5,500 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.