Lowest lot number
Kniv i balja, vitmetall, smide, horn mm, Tibet/Nepal, 1900-tal, l 21 cm
Final bid600 SEK
Est700 - 800 SEK
Westman, Marianne, efter henne, bricka med lös benställning, laminerat trä och metall, Picknick, tillverkat av Almedhals, dia 38 cm
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Elcykel, Ecoride Ambassador (28"), med två batterier och laddare, olåst, nyckel saknas
Final bid7,500 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Spegel förgyllt och bronserat stuck och pastellage, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, b 65 cm
Est500 - 600 SEK
Spelbord, bonad björk och masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, b 100 cm, brukslitage
Final bid600 SEK
Est500 - 600 SEK
Armband, 18 karat vitguld med diamanter, facettslipad safir samt 4 briljantslipade diamanter, l cirka 18 cm, vikt 7 gram
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, theservis, porslin; Mon Amie, design 1952; 11 thekoppar, 13 underfat, thekanna, lock lagat, sockerskål samt gräddkanna
Final bid2,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 2,2 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Matta, old Persisk galleri, 330 x 90 cm
Est700 - 800 SEK
Matta, old Hamadan galleri, 400 x 80 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm 1913,l 22 cm, total vikt 370 gram
Final bid1,600 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Soffa, 2-sits, Howardmodell, modern tillverkning, helstoppad grå linne(?)klädsel, b 180 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Hedlund, Bodil, olja, komposition, signerad, 65 x 75 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Hamilton, Philipp Ferdinand de (1664-1750), olja, stilleben med rapphöna, biätare mm, signerad, 62 x 49 cm, uppklistrad på duk
Est50,000 - 55,000 SEK
Kompass mässing, pärlemor och ben, 16-1700-tal, fodral med polstjärna över byggnader i pärlemor, in- och utvändig gravyr av bérainornamentik respektive hjärta och blommor, spår av brännförgyllning,
Final bid36,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, skiktlimmat trä, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, Oregon Pine, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, läder och smide, signerad, total l 18 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad björk, läder och smide, signerad, total l 22 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, körsbär, tenn, läder och smide, signerad, total l 23 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 23 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 17 cm, klingan från Helle
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 18 cm
Est500 - 600 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, skiktlimmat trä, läder och smide, signerad, total l 21 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est500 - 600 SEK
Est4,600 - 4,800 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, burkar, delvis med lock, 3 st, höjd 6-12 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 27 cm, oidentifierad smedstämpel
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, björk, läder och smide, signerad, total l 19 cm, klinga från Brusletto
Est400 - 500 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 27 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 20 cm, oidentifierad smedstämpel OG
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, ben, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Est400 - 500 SEK
Kniv i balja, näver, smide och läder, så kallad Kauhava-kniv, Sverige eller Finland, total l 23 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Julservisdelar, Jonson bros, ca 40 delar, bl.a 12 mattallrikar
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est700 - 800 SEK