Berntsen, Maria för Georg Jensen, ljusstakar, 1 par, förgyllt stål, "Glow", design 1910, signerade, dia 10,5 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, trä, läder och smide, signerad, total l 20 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Ollers, Edvin, olja, stilleben, signerad, 37 x 46 cm
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est600 - 700 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est700 - 800 SEK
Eklund, Kalle,. olja, motiv från Vadstena med slottet till höger, signerad och daterad 1935, 50 x 45 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, lejonhuvud, h 24 cm
Final bid2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Armstol, så kallad baljfåtölj, sengustaviansk/empire, svängd rygg och bakben, svarvade (senare?) framben
Final bid2,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Johansson, Nils, olja, kustparti, signerad, 22 x 27 cm
Final bid1,300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Byrå, valnöt, antagligen Tyskland, senbarock, 1700-talets 1 hälft, dekor av vertikala knäckar, b 118 cm, renoverad, senare beslag, smärre defekter
Final bid4,200 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Okänd designer för Bröderna Andersson, soffa, Öresund, klädsel i Visingsö gråbeige, l 205 cm, framstår oanvänd
Final bid3,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, Swedish grace (Nationalservisen), Louise Adelborg, design 1929
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Damfickur, 3 st, silver, 18-1900-tal, dia 3,5 - 4 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Vallien, Bertil för Boda, karaff/skulptur, glas, dekor i vitt orange och gult, h 20 cm
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Cyrén, Gunnar för Orrefors, vinglas, 12 st, Karolina, h 14,5 cm, etikettmärkta
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,700 - 1,800 SEK
Final bid2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk och körsbär, läder och smide, signerad, total l 21 cm, osignerad, klinga Erik Frost Mora
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 27 cm, klinga Brusletto
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Parti knivar och skrapor, 10 st i baljor
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, läder och smide, signerad, total l 26 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est300 - 400 SEK
Poster föreställande, "Prydan"-skål, röd melaminplast, Hans Skillius för Hammarplast, 1960-tal, modellnummer 4077 (se nästkommande utrop), synlig pappersstorlek 78 x 59 cm
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est500 - 600 SEK