Lowest lot number
Est400 - 500 SEK
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm
Est1,600 - 1,700 SEK
Äppelskalare, gjutjärn, varierande längd
Est300 - 400 SEK
Est1,500 - 1,600 SEK
Final bid1,100 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
Est600 - 700 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti mortlar med pistiller, mässing,
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
Est1,100 - 1,200 SEK
Mathsson, Bruno för Karl Mathsson, fåtölj, böjträ med canvasklädsel, "Eva", design 1941, detta ex från 1974, brännstämplad
Final bid2,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est600 - 700 SEK
Thyssen, Jette, färgserigrafi, "Heksering" - konkret komposition, signerad, daterad -83 och numrerad 88/100, synlig pappersstorlek 50 x 38 cm
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Reuterswärd, Patrik, olja, landskap, signerad, 39 x 46 cm
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Fåtöljer, 1 par, klädsel i gul sammet, så kallad Emmafåtöljer, 1900-talets mitt, främre ben med avslutande hjultrissor
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Stort parti engelsk grafik, Kirkpatrick, Boxsius mm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, Köpenhamn, japansk text, 1961, 100 x 61 cm, slitage
Est600 - 700 SEK
Tantalus med tre glasflaskor, mahogny med mässingsbeslag, modern tillverkning, l 33 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglitografi, sjöjungfru 1984, pappersstorlek 36 x 28 cm, beskuren, smärre defekter
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Corneille (egentligen Guillaume Cornelis van Beverloo), färglitografi, "Jeux des Sirènes" 1984, pappersstorlek 22 x 28 cm
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Parti LP-skivor, ca 20 st, bl.a Nazareth, Beatles m.m
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,600 - 1,700 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid200 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Mycket stort parti litteratur om mat och dryck, 2 flyttlådor
Est500 - 600 SEK
Såskanna, sterlingsilver, George II-stil, England, stämplad Ellis Barker Silver Co Birmingham 1966, l 19 cm, vikt 305 gram
Final bid1,700 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Bok: M Acci Plauti COMOEDIAE..., Franciscum Hackium Leyden 1645, vellumband, exlibris Albert Wadstein
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok: Preutz, Laurentius Johannis, Fyra Böcker om Tomas a Kempis Efterföllielse...., Stockholm 1663, (o, vellumband, kompletterad
Final bid600 SEK
Est400 - 500 SEK
Bok: Lucii Annaeii Flori Rerum Romanorum, Johann Joakim Brockenhoff Strasbourg 1655, 4o vellumbd, Ex Biblioteca Hammer, exlibris, slitage
Final bid700 SEK
Est400 - 500 SEK
Löfman, Eric för Markströms, skål, silver, facetterad, stämplad Uppsala, dia 15 cm, vikt 235 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Mocca(vatten?)kanna, silver med trähandtag, stämplad S Blanckensee & Sons Birmingham 1917, h 18 cm, vikt 320 gram
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Lockask, silver 1910-20-tal, stiliserad blomdekor, svensk importstämpel, dia 11 cm, vikt 145 gram
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK