Final bid1,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 27.9 gram
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Damfickur, 14 karat rödguld (även innerboett i guld, Schweiz 1900-talets början, dia 3,5 vikt 30,5 gram, initialer EP eller PE
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Okänd tysk designer, art-déco, 1920-30-tal, shaker, nysilver, oidentifierad stämpel, svensk import, h 22 cm
Final bid400 SEK
Est400 - 500 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svenska importstämplar, h 7 cm, fyllda
Final bid300 SEK
Est400 - 50 SEK
Bridgeskedar, 18 st, delvis förgyllt silver och emalj, stämplade MEMA respektive CG Hallberg, total vikt 220 gram
Final bid800 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Uosikkinen, Raija för Arabia, kanna, porslin, "Pomona", design 1965, dekor av jordgubbar, h 16 cm
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid400 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Bergh, Elis för Kosta, glasservis, 12 + 12 st, Kent, höjd 10-13 cm
Est2,800 - 3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Est700 - 80 SEK
Est600 - 700 SEK
Freund, Georg Christian, relief terrakotta, Venus och Amor, signerad och daterad 1899, i skuren och betsad originalram, totalt mått 21 x 30 cm
Final bid3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Final bid7,500 SEK
Est1,900 - 2,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Heintz, Jörg, egen verkstad, collier, lapis lazuli och 18 karat röd- och vitguld, i form av kulor, godronnerat trycklås, l 44 cm
Est2,200 - 2,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Böcker, Bergman, Bo, knivrelaterade titlar, 33 st
Est2,200 - 2,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Kniv i balja, smide, trä och läder, Lakota Fin Wing, total l 20,5 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Bergman, Bo, egen ateljé, kniv i balja, bonad masurbjörk, körsbär, läder och smide, signerad, total l 24 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est500 - 600 SEK
Hudak, Michel, färgetning med carborundum, "Gamla Stan", signerad, daterad 1985 och numrerad 96/135, synlig pappersstorlek 70 x 50 cm
Est400 - 500 SEK
Bok, Thuneld, Eric, Geographie öfver Konungariket Swerige, tom II, Göthaland, Anders J Nordström Stockholm 1792, halvfranskt band, slitage
Final bid200 SEK
Est200 - 300 SEK
Salongsbord, mahogny, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, l 112 cm
Est300 - 400 SEK
Est400 - 500 SEK
Wärff, Göran för Pukeberg, glas, 6 st, "Rustika", röktonade, design 1962, höjd 19 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est300 - 400 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid250 SEK
Est300 - 400 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid900 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Fåtölj, helstoppad, så kallad Emmafåtölj, 1900-talets 1 hälft, senare klädsel i OP-mönstrat tyg
Final bid500 SEK
Est500 - 600 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skålar 5 st, glas, Fuga, design 1953, h 6 - 11,5 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Parti silver; skedar, medaljer mm, total vikt cirka 350 gram
Final bid1,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stort parti LP-skivor och singlar bl.a The Clash, XTC, Cherrie Currie mm
Final bid1,600 SEK
Est600 - 700 SEK
Armstolar, 2 par, mahogny, så kallade Göteborgsstolar, Lindome, 1900-talets slut, 2 signerade AP, 2 Willam Andersson
Final bid700 SEK
Est500 - 600 SEK