Est1,500 - 1,600 SEK
Est300 - 400 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est500 - 600 SEK
Gerell, Greta, olja, får på Drottningholm, signerad, 39 x 47 cm
Final bid1,400 SEK
Est1,300 - 1,400 SEK
Malmström, August, olja, landskap, a tergo intygad, 41 x 33 cm
Est900 - 1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Konfektburk, litograferad plåt, Lidköpings Konfektyr (verksam 19232-38)i form av stående portier, h 22 cm, topp med senare hål för mynt
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Okänd konstnär, 1900-talets början, brevpressar, 1 par, gips, dekor av kranium på bok, l 11 cm, smärre nagg
Final bid1,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Kandelaber till 3 ljus, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, Daldansen, h 29 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Damarmbandsur, sterlingsilver och odlade pärlor, "Clarissa"
Final bid300 SEK
Est300 - 400 SEK
Est7,500 - 8,000 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Bukranion, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Final bid1,700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, Gorgon (Medusa?), otydlig signatur, dia 35 cm, smärre nagg
Final bid2,200 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, palmett, otydlig signatur, h 47 cm, smärre nagg
Final bid2,600 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, grön, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 19 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Larsson, Carl, efter, blyerts, August Strindberg, pappersstorlek 20 x 12 cm, a tergo daterat 1913
Final bid1,700 SEK
Est400 - 500 SEK
Knivar i balja, 10 st, sekelskiftet 1900 och senare, Holberg, Dahlgren med flera, någon smärre skada
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Okänd konstnär, 1700-tal, olja, Venus - fritt efter Tizians Venus di Urbino, 76 x 53 cm
Final bid10,000 SEK
Est11,000 - 12,000 SEK
Okänd konstnär olja, Kristus och Rebecka, 32 x 27 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Okänd tysk konstnär, figurin, flintgods, art-déco, elegant dam, polykrom dekor, otydligt numrerad, h 31 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid1,000 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Okänd designer, stol, ek, beige skinnklädsel
Est300 - 400 SEK
Matta, semiantik/antik Isphahan, 190 x 140 cm
Est900 - 1,000 SEK
Gudmundsen-Homgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
Est1,600 - 1,700 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Sauber, Robert, efter, olja, 1800-tal, "Constace Shepherd and her Borzoi", efter original från 1868, 50 x 34 cm
Final bid1,000 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
5 delar porslin, B&G samt 1 Lladró, bland annat Optimisten och Pessimisten
Final bid350 SEK
Est300 - 400 SEK
Palmquist, Sven för Orrefors, skål, gul, centrifugerad glasmassa, "Colora",  design 1953, gjuten signatur, dia 21 cm
Final bid450 SEK
Est500 - 600 SEK
Jensen, Jacob, väckarklocka, rostfritt stål, höjd 76 mm
Est300 - 400 SEK
Höglund, Erik för Boda, glasservis mm
Final bid1,300 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est600 - 700 SEK
Est600 - 700 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Brosch, 18 karat rödguld och silver, 1800-talets 2 hälft, i form av blomsterkorg med 44 carréslipade rubiner och cirka 100 facettslipade diamanter och rubiner, h 4 cm, vikt 14,3 gram
Final bid15,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Okänd designer för Jacob Tostrup, Kristiania (Oslo), sekelskiftet 1900, praktsked, förgyllt silver, dekor i polykrom plicque-à-jour-emalj av blommor mm, l 12,5 cm, smärre emaljdefekter
Final bid6,000 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Brosch, förgyllt silver så kallad Bunadsbroche, Norge, sekelskiftet 1900, dekor i filigran mm, h 13 cm, skador
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK