Konsol/dekorelement, konststen, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av kvinnohuvud, h 43 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est900 - 1,000 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid28,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Final bid26,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Final bid32,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
Final bid10,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
Olson, Axel, färglitografi, "Strandfynd", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 50 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Erik, färglitografi, "Efter oss syndafloden", ur 70-årsmappen, signerad, daterad 1970 och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est400 - 500 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna vid spegel, signerad och daterad 1988, 38 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Est400 - 500 SEK
Matservis, 43 delar, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, blå underglasyrdekor av blommor, 12 vardera av mat-, dessert- och djupa tallrikar samt 7 skålar och fat, ca 40 delar
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Est6,500 - 7,000 SEK
Final bid4,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est4,220 - 4,400 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Friberg, Roy, litografi, Gästabud, signerad, daterad -83 och numrerad 116/200, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Reuterswärd, Oscar, färgserigrafi, "Omöjlig figur", signerad, numrerad 28/150, synlig pappersstorlek 54 x 36 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
Strid, Hardy, akryl, "Elddonet", signerad och daterad 1963, 46 x 38 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
Olson, Axel, efter, färglitografi, "Höst-sonat", tryckt signatur, numrerad 227/360, synlig pappersstorlek 55 x 46 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
Dahl, Peter, litografi, "Fredmans epistel nr 76", signerad. synlig pappersstorlek 41 x 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est3,400 - 3,600 SEK
Est400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, signerad, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
Starkvinskaraff, etsat glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, pip i form av riddarhjälm, krönt med crest i form av sköldbärande lejon, höjd 26 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Fat fajans, antagligen Fayancemanufaktur Holitsch/Holíč, 1700-talets 2 hälft, dekor av Kristus mm i starkeldsfärger, a tergo daterat 1760,  diameter 34 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Est8,500 - 9,000 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
Ljusstake, brons, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk sockel, höjd 15 cm, delar möjligen ej sammanhörande
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est500 - 600 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
Est4,200 - 4,400 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, 59 delar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 18 mat-, 23 dessert- samt 12 djupa tallrikar och 6 skålar/fat
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
Westman, Marianne för Rörstrand, 55 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 17 kaffekoppar, 18 underfat, 18 assietter, sockerskål samt gräddkanna
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK