EN
Loading...
Oktoberauktion
Visning:
Fredagen 27/10 12 - 19
Lördag 28/10 12 - 17
Söndag 29/10 12 - 16
Auktion 29/10 16.00
Lowest lot number
50
Konsol/dekorelement, konststen, nyrenässans, 1800-talets slut, dekor av kvinnohuvud, h 43 cm
Final bid1,900 SEK
Est1,800 - 2,000 SEK
51
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
Final bidNo bids
Est2,200 - 2,400 SEK
52
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bidNo bids
Est900 - 1,000 SEK
53
Jonson, Sven, färglitografi, "Nattbild", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
54
Sonnega, Auke Cornelis, olja, ung balinesisk skönhet, signerad och daterad -57, 36 x 30 cm, rikt skuren originalram
Final bid28,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
55
Sonnega, Auke Cornelis, olja, ung balinesisk skönhet, a tergo betecknad "Putu Tògòg Rasnjaga van Bongkasa Bali, signerad och daterad 1958, 43 x 38 cm
Final bid26,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
56
Sonnega, Auke Cornelis, olja, "Dewatinthya" Sang Nyang Tunggal (A Balinese Deity), signerad och daterad -57-58, 61 x 50 cm
Final bid32,000 SEK
Est28,000 - 30,000 SEK
57
Bonnet, Rudolf Johan, pastell, porträtt av balinesisk man, signerad och daterad Bali - 57, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm
Final bid10,000 SEK
Est9,000 - 10,000 SEK
58
Olson, Axel, färglitografi, "Strandfynd", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
59
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 50 x 39 cm
Final bid500 SEK
Est600 - 700 SEK
60
Olson, Erik, färglitografi, "Efter oss syndafloden", ur 70-årsmappen, signerad, daterad 1970 och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Final bid800 SEK
Est600 - 700 SEK
61
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
62
Friberg, Roy, litografi, klipplandskap, signerad, daterad -83 och numrerad 85/200, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
63
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
64
Thangka, brons, Tibet, 18-1900-tal, dubbelsidig, spår av försilvring, 100 x 85 mm
Final bid700 SEK
Est700 - 800 SEK
65
Backström, Monica för kosta Boda, skålfat, glas, "Pandora", design 1991, dekor av orangea applikationer, signerat och etikettmärkt, dia 37 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
66
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna vid spegel, signerad och daterad 1988, 38 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
67
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad och daterad 1988, 38 x 46 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
68
Matservis, 43 delar, porslin, Rosenthal Classic Rose Collection, blå underglasyrdekor av blommor, 12 vardera av mat-, dessert- och djupa tallrikar samt 7 skålar och fat, ca 40 delar
Final bid1,100 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
69
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
Final bidNo bids
Est6,500 - 7,000 SEK
70
Höckert, Johan Fredrik, olja, porträtt av Charlotte Arborelius, née Friman, signerad, 42 x 35 cm
Final bid4,800 SEK
Est3,200 - 3,400 SEK
71
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
Final bidNo bids
Est4,220 - 4,400 SEK
72
Parti Barbie; 2 Midge 1962, Tutti, Skipper (lugg något klippt) samt Ken 1960 (USA), medföljer graderob, kläder, accessoarer mm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
73
Qvarsebo, Mikael, blandteknik, komposition med kvinna, signerad och daterad 1988, 38 x 46 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
74
Friberg, Roy, litografi, Gästabud, signerad, daterad -83 och numrerad 116/200, synlig pappersstorlek 17 x 23 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
75
Reuterswärd, Oscar, färgserigrafi, "Omöjlig figur", signerad, numrerad 28/150, synlig pappersstorlek 54 x 36 cm
Final bid350 SEK
Est400 - 500 SEK
76
Strid, Hardy, akryl, "Elddonet", signerad och daterad 1963, 46 x 38 cm
Final bid900 SEK
Est600 - 700 SEK
77
Olson, Axel, efter, färglitografi, "Höst-sonat", tryckt signatur, numrerad 227/360, synlig pappersstorlek 55 x 46 cm
Final bid450 SEK
Est400 - 500 SEK
78
Dahl, Peter, litografi, "Fredmans epistel nr 76", signerad. synlig pappersstorlek 41 x 28 cm
Final bid300 SEK
Est400 - 500 SEK
79
Miniatyrväggpendyl, brännförgylld brons, Louis XVI, Kurland (!) 1700-talets 2 hälft, dekor av akantus, urverk och -tavla signerat Johann Erich John Hoff Uhrmacher in Mitau (idag Jelgava, Lettland),
Final bid6,000 SEK
Est5,500 - 6,000 SEK
80
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
Final bidNo bids
Est3,400 - 3,600 SEK
81
Bordsdekorationer (?) 1 par, förgylld metall, 1800-talets 2 hälft, dekor av lotus, akantus mm, dia 19 cm
Final bidNo bids
Est400 - 500 SEK
82
Vallien, Bertil för Kosta Boda Artist Collection, vas/flaska, gröntonat glas, Satellite, dekor av metallfält mot fond av polykroma invälsningar, signerad, h 18 cm
Final bid500 SEK
Est400 - 500 SEK
83
Starkvinskaraff, etsat glas med nysilvermontage, sekelskiftet 1900, pip i form av riddarhjälm, krönt med crest i form av sköldbärande lejon, höjd 26 cm
Final bid1,300 SEK
Est1,100 - 1,200 SEK
84
Fat fajans, antagligen Fayancemanufaktur Holitsch/Holíč, 1700-talets 2 hälft, dekor av Kristus mm i starkeldsfärger, a tergo daterat 1760, diameter 34 cm
Final bid2,000 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
85
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa
Final bidNo bids
Est8,500 - 9,000 SEK
86
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
87
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, högtalare, 1 par Beoxox S55, medföljer stereoanläggning Beocenter 7002, bägge design 1981, Beocenter med vissa defekter, ej funktionstestade
Final bidNo bids
Est1,100 - 1,200 SEK
88
Ljusstake, brons, barock, 1600-tal, balusterformad stam på kvadratisk sockel, höjd 15 cm, delar möjligen ej sammanhörande
Final bid1,700 SEK
Est1,800 - 1,900 SEK
89
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
Final bidNo bids
Est2,800 - 3,000 SEK
90
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
Final bidNo bids
Est500 - 600 SEK
91
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Final bidNo bids
Est5,500 - 6,000 SEK
92
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
93
Chagall, Marc, poster, litograferad, Opéra Le plafond de Chagall 1964 Mourlot, synlig pappersstorlek 63 x 98 cm
Final bid3,000 SEK
Est2,800 - 3,000 SEK
94
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm
Final bidNo bids
Est4,200 - 4,400 SEK
95
Mat- och kaffeservis, porslin, Royal Copenhagen Brun Rose; 12 vardera mat-, djupa och förrättstallrikar, 18 kaffekoppar med fat och assietter mm
Final bidNo bids
Est3,200 - 3,400 SEK
96
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, matservis, 59 delar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 18 mat-, 23 dessert- samt 12 djupa tallrikar och 6 skålar/fat
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
97
Westman, Marianne för Rörstrand, 55 delar porslin; Mon Amie, design 1952; 17 kaffekoppar, 18 underfat, 18 assietter, sockerskål samt gräddkanna
Final bid3,200 SEK
Est2,200 - 2,400 SEK
CONTACT US
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. +46(0)35-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Opening hours 14-17 on business days
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.